Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/04/2015 - 09:00

Regionalny Kapitał Operacyjny: co UE ma dla bezrobotnych

Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 składa się z trzynastu tzw. osi priorytetowych, a każda z nich poświęcona jest innemu obszarowi wsparcia. Oś ósma dotyczy rynku pracy. Założenia RPO przedstawiła w Nowym Sączu Sylwia Bednarczyk – Mikuli, zastępca dyrektora ds. EFS Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości.
Kwota wsparcia przewidziana w tej osi budzi szacunek: to 319 mln euro. Kwota ta jest rozłożona na osiem tzw. działań. Są to między innymi projekty powiatowych urzędów pracy, wsparcie w zakładaniu działalności gospodarczej, rozwój kompetencji i adaptacja do zmieniających się warunków na rynku pracy. Uwzględniono także istotne z punktu widzenia starzenia się społeczeństwa działanie: wsparcie na rzecz wydłużenia aktywności zawodowej.

Na wsparcie projektów powiatowych urzędów pracy przeznaczono 87,5 mln euro. Wsparcie adresowane jest do osób w wieku powyżej 30 lat zarejestrowanych w PUP i zakwalifikowanych do I lub II profilu pomocy. Osoba objęta wsparciem musi należeć przynajmniej do jednej z wymienionych grup: osób nisko wykwalifikowanych, długotrwale bezrobotnych, powyżej 50. roku życia, niepełnosprawnych lub kobiet. Szacuje się, że ze wsparcia w ramach tego działania skorzysta prawie 27,5 tys. osób.

Osobna pulę w wysokości 59 mln euro przeznaczono dla osób w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy. Tyle samo przeznaczono na wsparcie w podejmowaniu własnej działalności gospodarczej. Z dotacji i pożyczek skorzysta około 3,3 tys. osób.

RPO przewiduje także wsparcie dla kadr mikro, małych i średnich przedsiębiorstw i adaptację do rynku pracy. Przewidziano także pomoc dla osób powracających na rynek pracy po przerwie na wychowanie dziecka do lat trzech. Nowe żłobki i kluby dziecięce, sfinansowane ze środków RPO, będą w tym z pewnością bardzo pomocne.

A co dla osób w wieku 50+? Regionalny Program Operacyjny przewiduje wsparcie dla ponad 50 tys. osób, którzy mogą odejść z rynku pracy z powodów zdrowotnych. Gros tego wsparcia to programy zdrowotne, ale przewidziano także programy przekwalifikowania pracowników.

Łącznie ze wsparcia w ramach małopolskiego RPO ma w ciągu siedmiu lat skorzystać prawie 135 tys. osób, w większości bezrobotnych. Sądecki Urząd Pracy przeznaczy w bieżącym roku na realizację RPO niemal 750 tys. złotych. 

b
Źródło, fot: UM






Dziękujemy za przesłanie błędu