Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
24/06/2022 - 07:25

Rewolucja na budowie. Wszystkie domy będzie można stawiać bez pozwolenia

Ci, którzy już postawili sobie dom jednorodzinny wiedzą, jaką udręką jest załatwianie wszystkich pozwoleń. Ta urzędnicza mitręga ma całkowicie zniknąć. Teraz budowanie „na zgłoszenie", na razie dotyczy domów do 70 metrów kwadratowych. Od nowego roku nie będzie już ograniczeń powierzchni.

Przypomnijmy, że uproszczona procedura stawiania domów  o powierzchni do 70 metrów kwadratowych obowiązuje od stycznia tego roku.  Rząd w uproszczeniach chce iść dalej.

- Od przyszłego roku chcemy  zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni zabudowy. Jedyny warunek, muszą mieć do dwóch kondygnacji - zapowiedział na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.  

Czytaj też Właściciele domów muszą to zrobić do końca czerwca. Inaczej zapłacą 5 tys. kary

Jak to będzie wyglądać w praktyce? - Będzie to polegało na tym, że będziemy robić zgłoszenia na podstawie projektu z obowiązkowym kierownikiem budowy i z bardzo uproszczoną procedurą odbioru - tłumaczył minister.  - Czyli od nowego roku nawet przy budynku mieszkalnym jednorodzinnym np. 200-metrowym bez pozwolenia na budowę, tylko zgłoszenie na podstawie projektu, z kierownikiem budowy, bez odbioru i pozwolenia na użytkowanie, tylko z zaświadczeniem kierownika budowy o tym, że budynek nadaje się już do zamieszkania. Zaznaczam - dotyczy to mieszkalnictwa na cele własne, mieszkaniowe  - dodał Buda.

Czytaj też To już koniec przekrętów i wyłudzania podatków? Faktury po nowemu coraz bliżej

- W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu dwudziestu jeden dni, od momentu złożenia wniosku w tej sprawie – zapewniał minister.

Czytaj też Bryła o półkolistym kształcie. Co to za budowla wyrosła pod Sączem? [ZDJĘCIA]

To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdego kto posiada własną działkę -  dodał szef resortu rozwoju. ([email protected] fot. pixabyDziękujemy za przesłanie błędu