Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
12/01/2021 - 18:35

Rewolucja uliczna w Kamionce Wielkiej: jaśniej i o połowę taniej

Bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze, ale ekologia i czynnik ekonomiczny też są w centrum zainteresowania samorządu. W Kamionce Wielkiej zakończyli właśnie inwestycję, która łączy te wszystkie czynniki - zamiast starych lamp sodowych w centrum miejscowości świecą lampy ledowe.

Rewolucja w Kamionce Wielkiej: jaśniej a o połowę taniej

Gdyby jeszcze ktoś miał jakiekolwiek wątpliwości, to za oświetlenie dróg na swoim terenie płaci gmina. Nie dotyczy to tylko dróg gminnych, ale również tych o wyższym statusie - powiatowych czy wojewódzkich. To naprawdę odczuwalna pozycja w wydatkach samorządów. 

Zobacz też: Kamionka Wielka: w 2020 roku wymeldowano z powodu śmierci 91 mieszkańców

Dlatego w ostatnim czasie coraz więcej samorządów decyduje się na wymianę starych lamp sodowych na lampy ledowe. Te drugie nie dość, że są tańsze w eksploatacji, bo zżerają mniej prądu to jeszcze są jaśniejsze, a przez to bardziej efektywne a dalej - bezpieczniejsze. Do realizacji naprawdę dużego projektu - chodzi o wszystkie lampy przy drogach gminnych - zabrała się właśnie gmina Podegrodzie, podobną kontynuuje już od dłuższego czasu Nowy Sącz. Teraz w ich ślady idzie Kamionka Wielka.

Zobacz też: Opłaty śmieciowe idą w górę. Radni Kamionki Wielkiej byli jednomyślni z wójtem

Dzięki inicjatywie wójta Andrzeja Stanka i sukcesowi negocjacji z właścicielem infrastruktury oświetleniowej Tauron – Biuro Obsługi Oświetlenia, w centrum miejscowości Kamionka Wielka została zmodernizowana sieć oświetlenia drogowego. 

- W miejsce leciwych 46 opraw sodowych o łącznej mocy 6,9 KW zabudowano 66 nowoczesnych opraw opartych na technologii LED o mocy 3,4 KW. Powinno to o połowę  obniżyć zużycie energii na modernizowanym odcinku oświetlenia - chwali się dziś z satysfakcją wójt Andrzej Stanek. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: UG w Kamionce Wielkiej)Dziękujemy za przesłanie błędu