Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
19/05/2024 - 17:35

Rewolucja za biurkiem. Właśnie weszły w życie nowe zasady dla pracujących przy komputerach

Byle jakie, niewygodne krzesła, monitory komputerów na nieodpowiedniej wysokości… w takich warunkach pracują ci, którzy nawet kilkanaście godzin spędzają za biurkiem. Skutek? Chore kręgosłupy i kłopoty ze wzrokiem. Teraz ma się to zmienić. Przyszła rewolucja w przepisach.

Biurko, klawiatura, krzesło biurowe, teraz to wszystko podlega rygorystycznym zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy. Praca przed monitorem komputera, tego z ekranem czy przy laptopie, nie może być organizowana w sposób dowolny.

Czytaj też Co robić, żeby dobrze zarobić, także w Nowym Sączu. Te branże są teraz na absolutnym topie  

Rewolucja przy komputerze

Co się zmienia? Zgodnie z nowymi przepisami firma czy instytucja, ma obowiązek wyposażyć pracujących na laptopach w monitory ekranowe albo podstawki, także w przenośne klawiatury i myszki. To ważne, bo komputery stacjonarne odchodzą do lamusa. Chodzi o dostosowanie monitora w taki sposób, aby górna krawędź ekranu znajdowała się na wysokości oczu, co ma wpływ na ergonomię i wygodę.

Czytaj też Czy nowy sądecki starosta Tadeusz Zaremba zaraz chwyci za kadrową miotłę w urzędzie?

Nowe regulacje obejmują  także biurka i krzesła

Chodzi o zapewnienie odpowiedniego komfortu i bezpieczeństwa. Krzesła biurowe muszą spełniać szereg kryteriów, takich jak stabilność, regulacja wysokości siedziska i oparcia oraz odpowiednie wymiary zapewniające ergonomiczną pozycję ciała. Z kolei biurka powinny mieć matową powierzchnię blatu, a na życzenie pracownika można wyposażyć stanowisko pracy w dodatkowe udogodnienia, takie jak uchwyty na dokumenty czy podnóżki.

Czytaj też Był owinięty tylko w biały ręcznik z niebieskim paskiem. Tajemnica noworodka znalezionego w oknie życia w Nowym Sączu

Kiedy przepisy staną się faktem?

Już w listopadzie ubiegłego roku weszło w życie rządowe rozporządzenie w tej sprawie. Pracodawcy mieli sześć miesięcy na dostosowanie się do nowych wymogów. Termin minął w piątek, 17 maja. Czy od poniedziałku we wszystkich firmach i instytucjach zacznie się nowa, biurowa rzeczywistość? ([email protected]) fot. pexels
 Dziękujemy za przesłanie błędu