Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 lutego. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
26/01/2021 - 12:50

RIO grozi palcem: Piwniczna-Zdrój dzieli w budżecie skórę na niedźwiedziu

Już 29 stycznia piwniczańscy radni będą uchwalali budżet gminy na 2021 rok. Okazuje się, że choć Regionalna Izba Rachunkowa zaopiniowała projekt pozytywnie, to jednocześnie ma uzasadnione wątpliwości czy wpisane tu kwoty dochodów nie są podane trochę na wyrost, czy odpowiadają realiom. O co chodzi?

RIO grozi palcem: Piwniczna-Zdrój dzieli w budżecie „skórę na niedźwiedziu”

O planach inwestycyjnych gminy Piwnicznej-Zdroju na 2021 rok pisaliśmy już szczegółowo w publikacji Budżet Piwnicznej-Zdroju na 2021? 7,5 miliona na inwestycje

Dziś zacznijmy od bardziej ogólnych ram projektu. W tym roku wszystkie wydatki gminy sięgną aż ponad 55,2 mln złotych, z czego 47,7 mln to tzw. wydatki bieżące a ok. 7,5 mln zł to wydatki majątkowe, czyli te na inwestycje. Jeśli chodzi o dochody to bieżące (m.in. dotacje, subwencje, pieniądze na pomoc społeczną) sięgną ponad 48,3 mln zł a dochody majątkowe 5,4 mln zł.

I właśnie ta ostatnia kwota wzbudziła RIO, czyli najważniejszego organu opiniującego projekty i realizacje budżetów samorządów w Polsce. Bo choć RIO zaznacza, że projekt został opracowany zgodnie z obowiązującymi wymogami prawnymi, to – i tu zacytujmy dosłownie:
- Wątpliwości Składu Orzekającego budzi jednak realność pozyskania w 2021 roku dochodów ze sprzedaży nieruchomości zaplanowanych w wysokości łącznie 5 100 000 zł. Fakt posiadania przez Miasto i Gminę Piwniczną-Zdrój nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży nie jest równoznaczny z realną możliwością sprzedaży.

RIO wytyka gminie, że w oparciu o analizę wykonania dochodów gminy za okres od stycznia do czerwca 2020, czyli w zeszłym roku wynika, że „w bieżącym roku budżetowym przy planowanych w dziale 700 Gospodarka mieszkaniowa dochodach ze sprzedaży majątku w wysokości ogółem 778 000 zł, pozyskano kwotę 10 932,49 zł tj. 1,41 % planu”.

RIO ostrzega, że trzymanie się podobnej polityki może ostatecznie doprowadzić do uchwalenia budżetu niezrównoważonego. Jakie to może mieć konsekwencje – samorząd może nawet stracić stabilność finansową.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój: jak ta działka pójdzie pod młotek, ludzie zostaną bez drogi

Opinia ta trafiła już do radnych, w tym do tych zasiadających w komisjach które tu na miejscu wystawiają projektowi rekomendację do głosowania już na sesji. Jaka jest ich opinia?

Komisja Rewizyjna podeszła do tematu wyjątkowo skrupulatnie, zgodziła się z uwagami RIO i w ślad za tym zaleciła m.in. rozważenie odstąpienia od kolejnych remontów siedziby piwniczańskiego magistratu, czyli siedziby Urzędu Miasta i Gminy, które określiła jako „drogie”, bo zarezerwowano na ten cel aż 100 000 zł, przeanalizowanie kosztów związanych z oświatą, rozważenie wstrzymania zadań inwestycyjnych, na które nie ma dofinansowania zewnętrznego, zweryfikować koszty związane z administracją, zweryfikować opłacalność udostępniania Muzeum Regionalnego, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z epidemią.

Ba – komisja nakazała też zaktualizowanie stawek obowiązujących w gminie podatków.

Opinie i zalecenia Komisji Finansów i Gospodarki oraz Komisji Społecznej brzmią niemal identycznie. Jak to wpłynie na głosowanie? Przekonamy się już 29 stycznia. (e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu