Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/08/2021 - 03:00

Robota jak się patrzy. Na budowie mostu w Kurowie już ostatnia prosta [ZDJĘCIA]

Oglądane z lotu ptaka błękitne wanty mostu na Dunajcu robią wrażenie. Przeprawa będzie wyglądać przepięknie, kiedy rozbłyśnie światłami. Budowlańcy już montują kable, które doprowadzą prąd.

Na budowie nowej przeprawy w Kurowie praca wre. Fachowcy uwijają się na płycie wantowego mostu, który rozbłyśnie światłami, kiedy będzie gotowy.

 - Specjaliści już montują kable zasilające – informuje Iwona Mikrut z biura prasowego małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.  - Na dojazdach do mostu są już podbudowy,  montowane są schody skarpowe, obrzeża betonowe i krawężniki. Na samym moście są montowane deski gzymsowe i czujniki monitoringu pracy konstrukcji – dodaje rzeczniczka. Czytaj też Już wynurzają się fundamenty. Co to za wielka budowa na obrzeżach Sącza[ZDJĘCIA]

- Takie czujniki są konieczne, kiedy długość przęsła wynosi ponad sto metrów. Służą do kontrolowania tego, co dzieje się z konstrukcją mostu. Można sprawdzać czy  na przykład zostają przekroczone jakieś naprężenia – wyjaśnia inżynier mostowiec Michał Ostrowski i  dodaje, że przeprawa w Kurowie to obiekt typu extradosed.

- Ten typ mostów powstał z połączenia konstrukcji wantowej z belkową sprężoną. Ma więc wanty, czyli specjalne liny, ale pylony są niższe niż w mostach wantowych, co sprawia, że są też od nich tańsze w wykonaniu, za to bardziej efektowne wizualnie niż obiekty belkowe.To cie też zainteresuje Półtora kilometra szczęścia. Niedługo ruszą z budową łącznika sądeckich obwodnic 

Zastosowana technologia budowy przeprawy wymagała wykonania podpór tymczasowych w nurcie rzeki, które niebawem zostaną rozebrane.

Jak tłumaczy Ostrowski, takie podpory po prostu się skuwa przy użyciu dużych koparek do wyburzania z odpowiednimi końcówkami. - To najmniej spektakularny element budowy.  Najbardziej widowiskowa jest próba obciążeniowa przeprawy.

Jak to wygląda? - W różnych konfiguracjach na moście ustawia się załadowane piaskiem samochody ciężarowe, co pozwala sprawdzić, jak zachowuje się konstrukcja – wyjaśnia inżynier. - Sprawdza się sztywność obiektu i tego jak się ugina. Na tej podstawie most dopuszcza się do użytku lub też nie.

Nowy most w Kurowie będzie jednym z trzech najdłuższych w Polsce. Ma dokładnie 602 metry. Pierwsza na tej liście jest przeprawa na Wiśle w Kwidzynie. Mierzy nieco ponad 808 metrów. Drugi w kolejności to most na obwodnicy Ostródy. Ma 677 metrów. - Szerokość przeprawy na Dunajcu to ponad 17 metrów.  Most będzie miał dwa pasy ruchu o szerokości 7 metrów, do tego chodnik i ścieżka rowerowa o szerokości 3,5 metra - mówi rzeczniczka Generalnej Dyrekcji.

Wielkie przedsięwzięcie budowlane pochłonie blisko 190 mln złotych.  Pierwsze auta pomkną nowym mostem w październiku tego roku. Inwestycja obejmuje nie tylko stawianie przeprawy. Na odcinku dwóch kilometrów zmieniony zostanie przebieg DK75, od parkingu w Tęgoborzy do skrzyżowania w Kurowie.

I tu budowlańcy mają swoje wyzwania, bo ze względu na trudne warunki geologiczne konieczne jest wzmocnienie korpusu drogi za pomocą specjalnych kolumn z cementogruntu,  na długości ponad 15 kilometrów. ([email protected]) fot. GDKAiA







Dziękujemy za przesłanie błędu