Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 24 maja. Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny
21/03/2024 - 12:40

Rolnicy dostaną 200-300 zł dopłaty do tony zboża sprzedanego od początku roku do końca maja

Dopłaty do sprzedawanego zboża to najważniejsze uzgodnienie między resortem a rolnikami, O kwotach poinformował minister Czesław Siekierski w TVP Info. Zapowiedział on, że jeszcze w tym tygodniu zaraz następnym, a więc przed końcem marca wyda rozporządzenie, które szczegółowo ureguluje tę kwestię.

Dopłaty do zboża to fragment dłuższej listy ustaleń miedzy przedstawicielami protestujących rolników a stroną rządową.

Jaka dopłata do tony zboża

W kwestii relacji gospodarczych Polski z Ukrainą uzgodniono, iż minister rolnictwa zwróci się do premiera o wstrzymanie tranzytu przez terytorium Polski wszystkich produktów rolnych objętych embargiem.

Co do zboża, to sprzedawane przez rolników od marca do końca maja ma być objęte dopłatą z budżetu państwa w wysokości 300 zł za tonę.

Sprzedane wcześniej, od początku 2024 roku natomiast obejmie dopłata niższ, około 200 zł za tonę. Szczegółowe zasady określone zostaną we wspomnianym rozporządzeniu ministra rolnictwa, które jest szykowane w błyskawicznym tempie

Co z embargiem na produkty rolne z Ukrainy i inne ustalenia

W następnej kolejności w relacjach dwustronnych między Polską i Ukrainą mają być uregulowane zasady handlu także innymi niż pszenica produktami rolnymi, m.in. rzepakiem i kukurydzą oraz jabłkami, truskawkami, malinami i innymi owocami, a ponadto drobiem, jajami i cukrem.

Uzgodniono również, że w 2024 r. podatek rolny zostanie utrzymany na poziomie 2024 roku. Rząd natomiast w kwestii Zielonego Ładu nie dopuści w Brukseli do ugorowania pól i pastwisk oraz ograniczenia ekoschematów.

Rząd będzie też zabiegał o uproszczenie zasad pomocy udzielanej rolnikom ze środków Unii Europejskiej.   [email protected]) fot. skyradar/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu