Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
12/03/2014 - 08:00

Rolnicy z opóźnieniem otrzymują należne im pieniądze

Bardzo długi czas oczekiwania na wydawanie protokołów pokontrolnych przez Inspekcję Weterynaryjną i przekazanie ich do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po ustawowym czasie, powoduje znaczne opóźnienia w wypłacie należnych sądeckim rolnikom płatności obszarowych.
Podczas ostatniego posiedzenia Małopolskiej Izby Rolniczej w Nowym Sączu poruszone zostały m.in. kwestie dotyczące stanu obsługi i realizacji płatności z wniosków o przyznanie płatności obszarowych na 2013 rok dla rolników powiatu nowosądeckiego i miasta Nowy Sącz. Są to płatności bezpośrednie przyznawane każdego roku tym rolnikom, którzy prowadzą działalność na co najmniej 1 hektarze użytków rolnych i utrzymują go w dobrej kulturze rolnej.
W posiedzeniu tym udział wzięli m.in. Daniel Zawadzki, prezes Europejskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych oraz przedstawiciele: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nowym Sączu i Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.
- Kontrowersje wzbudził bardzo długi czas oczekiwania na wydanie protokołów pokontrolnych przez Inspekcję Weterynaryjną i przekazanie ich do ARiMR. Skutkuje to tym, że wnioski o dopłaty bezpośrednie trafiają do Agencji po 1 marca, czyli ustawowym terminie – informuje Mikołaj Chmura z Wydziału ds. Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich ARiMR w Nowym Sączu. – W efekcie Agencja z opóźnieniem wydaje decyzje o przyznaniu płatności obszarowych, a tym samym rolnicy z opóźnieniem otrzymują należne im środki finansowe.
Delegaci z sądeckich Izb Rolniczych podkreślali, że taka sytuacja powtarza się po raz kolejny. Dlatego też Małopolska Izba Rolnicza zdecydowała się wystosować wniosek do Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Krakowie o podjęcie stosownych działań, by w przyszłym roku sytuacja się nie powtórzyła.
Sporo miejsca poświęcono także dyskusji nad kwotą mleczną, czyli określonym w trybie administracyjnym górnym pułapie produkcji mleka, przeznaczonego do zbycia w roku referencyjnym (od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku) po cenach gwarantowanych.
- Przyjęty został wniosek, by kwota mleczna była rozliczana jako całość w Unii Europejskiej, a nie przez poszczególne państwa członkowskie. Wówczas nie będą naliczane kary, za przekroczenie kwot mlecznych w skali kraju – dodaje Chmura.
Omówiono również zmiany oraz zasady dotyczące przyznawania płatności na rok 2014. Posiedzenie zakończone zostało szkoleniem na temat odnawialnych źródeł energii za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Poprowadził je Daniel Zawadzki.

(ALF)
Fot. ARiMR w Nowym Sączu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu