Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
22/01/2022 - 23:55

Ryszard Pieńkowski sprawny magnat mediowy

Na trudnym rynku mediów od ponad 30 lat stabilnie rozwija się holding medialny Infor Biznes. Należące do niego tytuły zostały zbudowane od zera. Kim jest właściciel jednej z najważniejszych grup mediowych w Polsce i jaka była tajemnica sukcesu?

Pierwszą piątkę najlepiej sprzedających się dzienników w Polsce zamyka „Dziennik Gazeta Prawna”. We wrześniu 2021 roku sprzedawano średnio 31 442 egzemplarzy tej gazety. Jest to ślad dawnej świetności, gdy rozpowszechniano półmilionowy nakład. Obecnie dumą wydawcy są dobre wyniki sprzedaży w internecie. Digitalizacja jest naturalną konsekwencją rozwoju mediów internetowych, a wydanie papierowe spełnia raczej rolę prestiżową co wciąż warte jest ponoszonych kosztów druku. 

Wydawcą tytułu jest spółka Infor Biznes wchodząca w skład holdingu INFOR PL S.A. Założycielem i jedynym właścicielem grupy jest Ryszard Pieńkowski, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pieńkowski ukończył również studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania UW oraz w Szkole Głównej Handlowej.

Jak sam o sobie mówi od najmłodszych lat był zainspirowany osiągnieciami Samuela Waltona, twórcy Wal Mart-u oraz Jacka Welcha twórcy General Electric. Pieńkowski kilkukrotnie pojawił się w rankingu 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost", a w 2017 roku został wyróżniony Nagrodą Kisiela.

Stworzoną przez siebie spółką kieruje od 1987 roku. To wówczas zostało przez niego założone Biuro Informacji Organizacyjno-Prawnej INFORM. Pierwotnie zajmowało się zakupem Dzienników Ustaw i Monitorów Polskich, które następnie w formie tematycznie poukładanych w segregatorach kserokopii były wydawane jako „Prawo Rzemieślnika”. Po czterech latach tytuł został przekształcony w tygodnik „Prawo Przedsiębiorcy”. Początkowo firma była nieduża i mieściła się w jednym z domów w podwarszawskich Łomiankach.

Postępujące zmiany przepisów powodowały, że rosło zainteresowanie wydawanymi przez INFOR poradniczymi czasopismami. Wraz z zainteresowaniem rosła liczba wydawanych przez INFOR czasopism. Czasopisma kierowane były do: księgowych, przedsiębiorców, menedżerów i prawników. INFOR jako jeden z pierwszych wydawców na rynku dodawał do swoich tytułów dyskietki, a potem płyty CD z materiałami użytkowymi i programami dla księgowych. 

W 1994 roku Ryszard Pieńkowski stworzył „Gazetę Prawną”. Wydawana była początkowo jako tygodnik „Kronika Prawa”. W zamierzeniu miało to być czasopismo o najnowszych zmianach legislacyjnych. Nakład w pierwszym roku wynosił około 301 tysięcy egzemplarzy. 

W latach dziewięćdziesiątych Pieńkowski intensywnie inwestował. W 1995 Infor przejął od szwajcarskiego koncernu Jean Frey ogólnopolski tygodnik „Prawo i Życie” poświęcony tematyce sądowniczej, kształtowaniu prawa, przestępczości i sprawom penitencjarnym (ukazywał się do 2001). Następnie w 1999 kupił od Business Press tygodnik „Gazeta Bankowa” (obecnie należący do Fratrii).

W czerwcu 2009 roku Infor PL i Axel Springer Polska podpisały porozumienie biznesowe, na mocy którego Infor przejął ukazujący się od 18 kwietnia 2006 „Dziennik Polska Europa Świat” wraz z serwisem internetowym Dziennik.pl. W zamian Axel Springer Polska otrzymał 49 proc. udziałów w spółce Infor Biznes. W ten sposób powstał istniejący do dzisiaj „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wiosną 2015 roku pojawiły się liczne doniesienia o zamiarze zakupu „Dziennika Gazety Prawnej” przez wydawcę „Rzeczpospolitej” Grupę Gremi, należącą do Grzegorza Hajdarowicza. Informacje zostały zdementowane zarówno przez Ryszarda Pieńkowskiego jak i Grupę RASP. Natomiast w 7 marca 2018 INFOR PL oraz Ringier Axel Springer zawarły kolejną umowę, na mocy której spółka INFOR PL SA stała się 100-procentowym właścicielem spółki INFOR Biznes, wydającej „Dziennik Gazetę Prawną” wraz z serwisami internetowymi.

Obecnie w skład Grupy Infor PL poza Infor Biznes wchodzi również spółka technologiczna Infor IT. Firma oferuje nowoczesne rozwiązania na potrzeby wewnętrzne Grupy oraz na zewnątrz. Przykładem działalności jest realizacja w 2015 aplikacji na urządzenia mobilne „Konkurs Chopinowski” na zlecenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Aplikacja cieszyła się powodzeniem i była nominowana do nagrody w konkursie Mobile Trends Awards w kategorii ,,najlepsza aplikacja mobilna”.

W lutym 2020 Pieńkowski opuścił stanowisko prezesa spółki INFOR PL S.A. i został przewodniczącym rady nadzorczej. Zajmuje się badaniami i rozwojem oraz strategią firmy, a także kapitałem ludzkim. Oddał się również autopromocji. We wrześniu 2021 r ukazała się na rynku jego autobiografia pt. "Wielkie śmiałe cele, czyli jak inspirować siebie i innych do wysokich lotów".
Infor Biznes w 2020 roku wypracował 5,2 mln zł zysku netto mimo spadku przychodów. Był to o 14,2 proc. wynik lepszy niż za rok 2019. Zysk w całości wypłacany jest w formie dywidendy jedynemu właścicielowi - Infor PL SA.

Za sukcesem firmy odpowiada podstawowy biznes Pieńkowskiego, czyli dostarczanie praktykom wiedzy o zmianach w prawie. Stworzenie wielu tytułów najpierw w wersji papierowej a następnie elektronicznej i dokładne profilowanie ich na grupy odbiorców pozwoliło na zdobycie zaufania księgowych, działów kadr czy prawników. Duży wpływ na obecną dobrą sytuację firmy miało wykorzystywanie nowinek technologicznych do dystrybucji treści. Początkowo poprzez dyskietki i płyty, a obecnie w internecie.

Dostępne są takie rozwiązania jak kursy on-line oraz webinaria. Zaproponowanie tego rodzaju produktów było strzałem w dziesiątkę, gdy sprzedaż wydawnictw papierowych ucierpiała za sprawą pandemii. Za powodzenie nowatorskich projektów odpowiadała tworzona równolegle spółka Infor IT.

Tradycyjnie grupa medialna pozostaje w dystansie do rządu i opozycji. Budzi to zaufanie odbiorców i w okolicznościach pogłębiającego się sporu politycznego strategia niezaangażowania może poprawić sytuację holdingu. (Stefan Kotyk, ISW) Fot. 







Dziękujemy za przesłanie błędu