Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
04/03/2021 - 12:15

Ryzyko zażegnane: nie będzie dwóch aglomeracji sądeckich!

W Piwnicznej-Zdroju odbyło się spotkanie wyjątkowo istotne z punktu widzenia rozwoju Sądecczyzny, które uczestnicy, przedstawiciele niemal wszystkich gmin powiatu, ochrzcili mianem I Forum Sądecczyzny. Doszło tu doprzełomu w sprawie utworzenia Sądeckiego Obszaru Funkcjonalnego.

Ryzyko zażegnane: nie będzie dwóch aglomeracji sądeckich!

O konieczności utworzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego na terenie Sądecczyzny pisaliśmy już wiele razy. MOF to podstawowe narzędzie do pozyskiwania środków unijnych i innych dofinansowań w ramach strategii rozwoju Małopolski 2030. Im więcej gmin złoży akces do MOF, tym większymi środkami dysponować będzie przez kilkanaście najbliższych lat Sądecczyzna.

Bardzo istotne jest też to, że o konkretnym przeznaczeniu pieniędzy decydować będą – autonomicznie – sami samorządowcy z naszego regionu. Szczegóły w publikacji Aglomeracja Sądecka bez Nowego Sącza? Przykre, ale możliwe, a chodzi o pieniądze

Podobnych spotkań było już kilka i choć akces deklarowały kolejne gminy, to nadal nie było wiadomo, jaką strategię przyjmą w tej sprawie władze Nowego Sącza, który jest naturalnym liderem naszego powiatu. W spotkaniu w Piwnicznej-Zdroju po raz pierwszy wzięli udział przedstawiciele miasta a dokładnie prezydent Ludomir Handzel. Dodatkowo pojawili się też samorządowcy z Grybowa –  zarówno z miasta, jak i gminy.

Ryzyko zażegnane: nie będzie dwóch aglomeracji sądeckich!

- Najistotniejsze jest to, że zostało zażegnane ryzyko powstania dwóch organizacji na terenie Sądecczyzny. Po wczorajszym spotkaniu wiemy, że Nowy Sącz będzie działał w tym zakresie wspólnie z innymi gminami – podkreśla z satysfakcją burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek, który kilka tygodni wcześniej nie krył, że jeśli Nowy Sącz nie potwierdzi swojego współudziału, to Stary Sącz jest gotów przejąć rolę lidera MOF. Dlaczego to takie istotne? Bo warunkiem funkcjonowania MOF jest członkostwo minimum jednego miasta.

Zobacz też: Afera podsłuchowa w piwniczańskiej szkole: śledztwo objęte tajemnicą

- Sądecczyzna to około 9 procent mieszkańców Małopolski, chcemy wszyscy wspólnie by nasz głos był brany pod uwagę przy podejmowaniu ważnych dla Małopolski decyzji. Musimy również pamiętać o tym, że w nowym rozdaniu, środki unijne będą przekazywane na rozwój regionów.  Dlatego ważne jest by Sądecczyzna mówiła jednym głosem. Grupę wzmacnia również Miasto Grybów i Gmina Grybów – podkreśla z kolei gospodarz spotkania burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk.

- Spotkanie w Piwnicznej-Zdroju ubrane jest w szatę I Forum Sądecczyzny, bowiem chcemy wypracować formułę systematycznych spotkań włodarzy gmin, na których będziemy na bieżąco omawiać problemy Sądecczyzny i wyznaczać kierunki jej rozwoju – podsumowuje.(e.stachura@sadeczanin.info Fot.: UM w SS)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020