Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 października. Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
12/09/2017 - 13:15

Rząd chce zwiększyć płacę minimalną i stawki godzinowe.Kiedy i o ile?

Czy wzrośnie minimalna płaca, która teraz wynosi 2 tysiące złotych brutto? Chce tego rząd. Kiedy będą podwyżki i o ile pensje pójdą w górę?

Rządowy projekt przewiduje, że płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku z obecnych 2 tysięcy złotych brutto do 2100 złotych brutto. „Na rękę” wychodzi 1530 złotych. Oznaczałoby to wzrost obecnej minimalnej płacy o 5 procent.

Czytaj też Ile można zarobić na Sądecczyźnie? Sądecka lista płac

Wyższa będzie też stawka godzinowa. Ma wzrosnąć do 13,70 zł. To o 70 groszy więcej niż dotychczas.

Rządowe propozycje nie satysfakcjonują przedstawicieli OPZZ i Forum Związków Zawodowych, którzy chcą, aby minimalne wynagrodzenie wyniosło 2200 zł. W tej kwestii nie udało się osiągnąć porozumienia. Zdaniem związkowców wzrost płacy minimalnej musi być znaczący, bo sytuacja gospodarcza kraju jest dobra. Rośnie też wydajność oraz zasobność przedsiębiorców.

Czytaj też Niskie zarobki w Nowym Sączu. Czy tu jest zmowa płacowa?

Na drugim biegunie znajdują się przedsiębiorcy, którzy proponują, aby płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik do 2050 zł. Podwyżka pensji - argumentują przedsiębiorcy - oznacza wzrost cen produktów, które trudniej będzie sprzedać.  

Z szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wynika, że najniższą krajową zarabia milion 400 tysięcy Polaków.Na podjecie ostatecznej decyzji rząd ma czas do 15 września.

(ami) fot. A.MDziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog