Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
29/11/2022 - 10:40

Rządowy węgiel w Chełmcu? Część mieszkańców może odejść z kwitkiem

Już wiadomo, że do gminy Chełmiec trafi zdecydowanie mniej węgla po cenie gwarantowanej przez rząd, niż by tego oczekiwali mieszkańcy. Przy okazji już wiadomo, ile będzie kosztować jego dystrybucja na linii samorząd mieszkańcy.

Rządowy węgiel w Chełmcu? Część mieszkańców może odejść z kwitkiem

Zobacz też: Radni „zbili” podwyżkę. Jest nowa "śmieciowa" stawka w Chełmcu

- Wiemy, ile mamy tego węgla otrzymać, mniej niż wynosi zapotrzebowanie. To pierwsza rzecz – referował wywołany przez przewodniczego rady Wiesława Szołdrowskiego, sekretarz gminy Artur Boruta na ostatniej sesji.

Dalej podkreślił, że większość wniosków, które wpłynęły do gminy o zakup węgla, jest już zweryfikowana. Jest ich sumie około tysiąca i zapotrzebowanie na węgiel jest znacznie wyższe niż gmina zakładała na wstępie. A my przypomnijmy, że zainteresowani mogą składać wniosek na tonę lub półtorej, które będzie można kupić do końca 2022 roku. Zatem zapotrzebowanie może sięgać nawet 1 500 ton!

Zobacz też: Galeria Europa II wystawiona na sprzedaż. Zgadnijcie, za jaką cenę?

- Mamy już podpisaną umowę z Polską Grupą Górniczą. Węgiel, który ma do nas trafić, to węgiel z polskich kopalni. Mamy zakontraktowane około tysiąca ton z trzech kopalni należących do Polskiej Grupy Górniczej. Mamy podpisaną umowę i będzie to dystrybuować poprzez jeden lub dwa prywatne składy na terenie gminy. Wszystko będzie zależało od tego, jaki będzie harmonogram dostaw. Na dzień dzisiejszy nie wiemy dokładnie kiedy ten węgiel do nas dotrze – zastrzegał dalej Boruta.

- Czekamy na taką informację jesteśmy w pełni przygotowani i jak tylko będziemy coś wiedzieć, z pewnością mieszkańcy się o tym dowiedzą ponieważ będą musieli dokonać wpłaty 2 tysiące złotych od tony – podkreślał sekretarz. Oznacza to tym samym, że chełmiecki samorząd zakłada maksymalną marżę w transakcjach – węgiel dostarczony do gminy ma kosztować maksymalnie 1 500 zł brutto, a samorząd może go sprzedać zainteresowanym za kwotę nie wyższą właśnie niż 2 tysiące. 500 zł ma być przeznaczone na koszty dystrybucji opału poniesione w procesie właśnie przez wspomniane przez sekretarza składy.

Wnioski o zakup węgla przez mieszkańców będą realizowane w kolejności złożenia w UG. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info)







Dziękujemy za przesłanie błędu