Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 17 września. Imieniny: Franciszka, Lamberty, Narcyza
20/11/2020 - 16:25

"Rzeczpospolita" o Forum Ekonomicznym. Czy w 2021 roku odbędzie się w Krynicy?

"Rzeczpospolita" w rozmowie z Zygmuntem Berdychowskim, przewodniczącym Rady Programowej Forum Ekonomicznego pyta między innymi o przyszłoroczne Forum Ekonomiczne. Czy znów odbędzie się w Krynicy-Zdroju? Na ile jesteśmy bliżej, na ile dalej powrotu do Małopolski tego największego w Europie spotkania ludzi polityki, biznesu i kultury? Przeczytajcie:

Zygmunt Berdychowski
Czy Covid spowoduje, ze planowane na grudzień Forum Samorządów w Karpaczu zostanie odwołane?

- Decyzję w sprawie planowanego na 7 -9  grudnia 2020 r. Europejskiego Kongresu Samorządów podjął za nas Minister Zdrowia wprowadzając na terenie całego kraju „czerwona strefę”, bowiem w praktyce oznacza to zakaz organizacji tego typu wydarzeń. Z całą mocą chciałbym jednak podkreślić, że Europejski Kongres Samorządów odbędzie się zaraz po tym jak przestana obowiązywać obostrzenia epidemiologiczne, co jak sądzę nastąpi w nieodległym czasie.

Czy przewidujecie jako ISW jakąś formę zastępczą organizacji Forum np. on line?
- Zwłaszcza podczas prac przygotowawczych do Forum Ekonomicznego, które odbyło się w dniach 8-10  września br. w Karpaczu. bardzo wielu partnerów zadawało nam pytanie, o to czy udział w obradach Forum będzie możliwy również on-line. Zarówno wówczas jak i dziś mogę powiedzieć tak, Europejski Kongres Samorządów tak jak Forum Ekonomiczne, jest częścią przemysłu spotkań, a jego istotą jest zapewnienie możliwości bezpośrednich rozmów i spotkań.

Trudno o bezpośrednią rozmowę i spotkanie wtedy, kiedy siedzimy przed komputerem. Jednym słowem, jeżeli nie jesteśmy w stanie zrealizować podstawowego celu kongresu jakim jest zapewnienie możliwości bezpośrednich spotkań i rozmów, to nie możemy mówić, ze organizujemy Forum. Nie znaleźliśmy pod tym względem żadnych rozwiązań alternatywnych. Może dlatego, że jestem typem konserwatysty, to nie próbuję udawać, że robię coś czego zrobić się nie da.

Jakie macie plany kongresowe na przyszły rok? Pandemia może je pokrzyżować?
- Jak co roku chcielibyśmy przygotować dla naszych gości kolejne edycje Europejskiego Kongresu Samorządów i Forum Ekonomicznego. Oczywiście, że pandemia może zmienić nasze plany, liczę jednak na to, ze uda nam się je zrealizować. Jestem przekonany, że po okresie daleko idących obostrzeń w kontaktach międzyludzkich głód takich jak na Forum spotkań i rozmów będzie ogromny. Już zresztą tegoroczna „covidowa” edycja Forum (która okazała się największym tego typu wydarzeniem w tej części Europy) doskonale to pokazała. Goście przyjechali tak licznie do Karpacza również i dlatego, aby najzwyczajniej w świecie odreagować te dni bez kontaktów.

RzeczpospolitaCzy Krynica będzie gościła Forum?
- Odpowiedź na pytanie czy Krynica będzie gościła kolejne edycje Forum Ekonomicznego zależy w głównej mierze od decyzji włodarzy Krynicy. W bieżącym roku wygasła bowiem dziesięcioletnia umowa organizatora Forum Ekonomicznego z władzami miasta na współpracę przy organizacji Forum. Współpraca ta sprowadza się w głównej mierze do wyrażenia zgody na budowę tymczasowych pawilonów przy deptaku uzdrowiskowym, w których odbywają się obrady Forum.

Jednym słowem, jeżeli Forum będzie miało stworzone warunku do dalszego rozwoju (co należy czytać w taki sposób,  jeżeli będziemy mogli budować więcej tymczasowych pawilonów dla gości, których budowa jest konieczna tylko z tego powodu, że nie mamy obiektów stałych, które mogłyby być wykorzystane na potrzeby konferencji)  to jest szansa, że wróci ono do Krynicy.

Małopolska bardzo by chciała gościć Forum, ale są inne oferty. Jakie?
- Instytut Studiów Wschodnich jako organizator Forum Ekonomicznego zwrócił się do wybranych podmiotów takich jak :

  • Międzynarodowe Targi Poznańskie, Miasto Poznań, Województwo Wielkopolskie,
  • Miasto Karpacz, Województwo Dolnośląskie,
  • Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Krynica-Zdrój, Województwo Małopolskie,
  • Województwo Zachodniopomorskie 

z zapytaniem ofertowym na jakich warunkach są one gotowe współpracować z Forum Ekonomicznym. Na przestrzeni trzydziestu lat Forum Ekonomiczne stało się bowiem najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem polityczno-gospodarczym w Europie Środkowej. Z jednej strony mamy świadomość korzyści zarówno tych bezpośrednich (noclegi, usługi i zakupy towarów ), jak i pośrednich (promocja, promocja i jeszcze raz promocja) jakie niesie ze sobą organizacja Forum. Z drugiej strony rozumiemy, że Forum musi się rozwijać. Aby wszystkie te korzyści dla miasta i dla regionu, w którym odbywa się Forum Ekonomiczne były coraz to bardziej odczuwalne, Forum musi być większe, nasi partnerzy muszą nas w tym wspierać, pomagając w rozwiązywaniu wielu kwestii organizacyjnych.

Sukces Forum Ekonomicznego  był możliwy, z jednej strony dlatego, iż jak rzadko w Polsce,  organizatorzy potrafili stworzyć instytucję, która nie tylko potrafiła do perfekcji opanować organizację techniczną konferencji, ale przede wszystkim tworzyła unikalny klimat, w którym podziały polityczne schodziły na drugi plan.  Równocześnie, o czym mówiono już rzadziej, zwłaszcza w ostatnich dziesięciu latach jest to chyba najbardziej udany przykład współpracy samorządu z trzecim sektorem. Nie ukrywają tego zarówno organizatorzy Forum jak i władze Województwa Małopolskiego, że podpisana w roku 2009 umowa o współpracy przy organizacji Forum stała się fundamentem jego szybkiego rozwoju.

Jakie atuty ma Małopolska? Jakie słabości?
- Mocne strony Krynicy i Małopolski to przede wszystkim tradycja. Forum jest synonimem Krynicy, a Krynica jest synonimem Forum. Dla nas jako organizatorów ważne jest, że funkcjonujemy w realiach, które znamy, trudniej o błędy, a łatwiej o stopniową ewolucyjną poprawę organizacji Forum. Miejsce Forum jakim jest deptak uzdrowiskowy położony w centrum małego miasteczka, do którego łatwo i szybko można dojść z większości hoteli w Krynicy. Poprzez wydzielenie i zabezpieczenie tego obszaru stosunkowo łatwo można zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo. Wreszcie najważniejsza jest atmosfera, którą udało nam się stworzyć w tym unikalnym miasteczku kongresowym. Niewątpliwie atutem Krynicy i Województwa Małopolskiego jest również determinacja władz Województwa, na czele z Panem Marszałkiem Witoldem Kozłowskim, który chce prowadzić rozumną politykę rozwoju takich subregionów jak Sądecczyzna, dla których Forum Ekonomiczne z jego potencjałem to ogromna szansa.

A jakie słabości? Największą na pewno jest brak odpowiedniej infrastruktury kongresowej. W tym kontekście warto powiedzieć, że Centrum Kongresowe w Krynicy na 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni ogólnej ma prawie 9 tys. m. kw. ma w obiektach tymczasowych. Budowa tych obiektów zawsze wiąże się z kosztami i czasem, który musimy temu celowi poświęcić zamiast skupić się na organizacji samego Forum.Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog