Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
22/02/2016 - 13:35

Sądeccy samorządowcy będą się wozić do Chin?

Sądeccy samorządowcy szykują się do podboju Chin. Podczas najbliższej sesji radni przymierzają się do „klepnięcia” uchwały w sprawie zacieśnienia współpracy partnerskiej Nowego Sącz z miastem Suzhou w Chińskiej Republice Ludowej.

Początki kontaktów z Chińczykami Suzhou sięgają 2005 roku. To wtedy Nowy Sączą podpisał w tej sprawie list intencyjny. Punktem wyjścia do zacieśniania egzotycznych zagranicznych samorządowych relacji był projekt współpracy realizowany przez ówczesne władze województwa małopolskiego i Ambasadę Chin.

Miasto Suzhou o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu liczy ok. 5,84 mln mieszkańców. Położone jest w środkowej części dorzecza rzeki Jangcy, 70 km na północ od Szanghaju i zwane jest Wenecją Wschodu. Powierzchnia miasta pod którego jurysdykcją znajduje się pięć miast wynosi 8.488 km2, z czego 1.650 km2 zajmują obszary miejskie.

Suzhou znajduje się w pierwszej dziesiątce chińskich miast, które podjęło się na dużą skalę współpracę gospodarczą i wymianę handlowej z zagranicą. W Suzhou działają tak znane firmy jak m.in.: Siemens, L`Oreal i Philips. W mieście funkcjonują dwie specjalne strefy ekonomiczne o znaczeniu ogólnokrajowym: é Suzhou Industrial Park i Suzhou New District - miejsce produkcji znanych koncernów międzynarodowych Dupont, Motorola, Sony, Siemens i Philips. W Suzhou dominują przemysł elektroniczny, biofarmaceutyczny, artykułów gospodarstwa domowego, elektromaszynowy i chemiczny, spożywczy i wysokich technologii. W mieście funkcjonuje też kilka szkół wyższych.

Nowy Sącz już wszedł w alians z Chińczykami w Suzhou. Nasze miasta zrealizowały już wspólnie przedsięwzięciach związanych z kulturą. To między innymi Festiwal Chiński w Nowym Sączu we współpracy z WSB - NLU, program pod nazwą „A window to learn Suzhou – Okno na Suzhou” polegający na przekazaniu interesujących publikacji o Suzhou i udostępnieniu ich w czytelni i w katalogu sądeckiej biblioteki, wystawa pod tytułem „Suzhou Silk Exhibition” w Nowym Sączu, której tematem był Brokat Song z Suzhou jeden z najpiękniejszych okazów chińskiego jedwabnictwa, wpisany na Listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO). Jest tez watek współpracy gospodarczej - misja gospodarcza podczas Międzynarodowego Festiwalu Turystyki w Suzhou, także współpraca sądeckich przedsiębiorców działających na rynkach międzynarodowych między innymi firmy Fakro oraz  udział w Forum Prezydentów Miast Chińsko -Europejskich w Suzhou).

W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że współpraca naszych miast miastami od początku wpisuje w obowiązujące umowy rządowe pomiędzy Polską a Chinami, „Priorytety współpracy zagranicznej Województwa Małopolskiego” i „Priorytety polskiej polityki zagranicznej 2012 - 2016”, które wskazują kierunki rozwoju wzajemnych stosunków w zakresie współpracy turystycznej, inwestycyjnej, gospodarczej oraz edukacyjno - kulturalnej z obszarami pozaeuropejskimi w tym właśnie z Chinami. Współpraca Nowego Sącza z chińskimi partnerami z zadowoleniem przyjęta została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych"

Jak usasadniają samorządowcy, współpraca zagraniczna z chińskim Suzhou stanowi jedną z form aktywności samorządu w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju ekonomicznego i wzrostu jego konkurencyjności gospodarczej na rynkach zagranicznych jak również przygotowuje młode pokolenie do sprostania wyzwaniom wynikającym z rozwoju cywilizacyjnego Nowego Sącza i jego pozycji na arenie międzynarodowej. Dodatkowym impulsem do sformalizowania porozumienia partnerskiego pomiędzy Nowym Sączem a Suzhou w formie stosownej umowy o partnerstwie miast była wizyta Prezydenta RP w listopadzie 2015 r., w Chinach i głównie właśnie w Suzhou.

(mika)

fot: nowysacz.pl







Dziękujemy za przesłanie błędu