Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 22 czerwca. Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza
20/08/2016 - 10:05

Sądeckie embargo. „Nie!” dla jabłek spoza Małopolski

Ustanowienie embarga ograniczającego sprowadzanie owoców na teren Małopolski z innych regionów sadowniczych domagają się sądeccy sadownicy. Taki postulat sformułowali na piątkowym spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu z przedstawicielami ministra rolnictwa oraz dyrektorami Agencji Rynku Rolnego.

Dyskutowano o wypłacie rządowych transz tymczasowego wsparcia dla producentów owoców i warzyw poszkodowanych przez rosyjskie embargo oraz rozwiązanie podobnych problemów w przyszłości. Podczas spotkania wypracowano kilka postulatów, które zostaną przekazane ministrowi rolnictwa.

Sadownicy domagają się skupu interwencyjnego owoców po cenie gwarantującej zwrot kosztów produkcji oraz wprowadzenie dopłat do wymiany nasadzeń tylko w przypadku sadowników prowadzących już plantacje owocowe. Ponadto postulują wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolniczych i sadowniczych, ujednolicenie polityki podatkowej względem wszystkich producentów owoców oraz właśnie „embarga” na sprzedaż w Małopolsce owoców, pochodzących  z innych regionów kraju, co się wydaje mocno kontrowersyjnym postulatem.    

W spotkaniu zorganizowanym przez senatora Stanisława Koguta i posła Jana Dudę, wzięli udział m.in.: Dariusz Goszczyński z Departamentu Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa, Marzena Trajer z Agencji Rynku Rolnego,  w Warszawie oraz Janina Burzyńska  z krakowskiego oddziału ARR. W rozmowach sadowników z decydentami od rynku rolnego asystowali sądeccy samorządowcy, m.in.starosta Marek Pławiak i wójtowie gmin. 

(s), źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu   Dziękujemy za przesłanie błędu