Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
20/01/2021 - 08:00

Są nowe ulgi w PIT-ach za 2020 rok. Można sporo zaoszczędzić na podatkach

Wszystko się zmienia przez koronakryzys, nawet danina dla fiskusa. Okazuje się, że w podatkowych rozliczeniach za 2020 rok można skorzystać z nowej ulgi. To nie wszystkie „covidowe” zmiany w naszych PIT-ach.

W trudnych czasach zarazy przyszła dobra zmiana do PIT-ów. W rozliczeniach z fiskusem za rok 2020 można skorzystać z zupełnie nowej ulgi. Jak czytamy na rządowej stronie podatki gov.pl chodzi o darowiznę na walkę z pandemią. W grę wchodzi zarówno gotówka jak i darowizna rzeczowa, która została przekazana najwcześniej z początkiem stycznia ubiegłego roku.  

Czytaj też Wszystko przez podatek od grzechu. Ceny „małpek” i napojów gazowanych w górę

Można sporo zyskać. Jaka jest wielkość odliczenia dla przekazanych darowizn?

  • od 30 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. – 200 proc. wartości darowizny;
  • od 1 stycznia 2021 r. do 31 marca 2021 r. – 150 proc. wartości darowizny;
  • od 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym zostanie odwołany stan epidemii – równowartość przekazanej darowizny

Przekazana darowizna musi zostać udokumentowana w taki sposób, by z dowodu wynikały dane identyfikujące darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Nie wszystkie „covidowe” darowizny można odliczyć od podatku. Są konkretne wskazania fiskusa. To Agencja Rezerw Materiałowych, Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Epidemicznych, domy dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegownie i schroniska dla osób bezdomnych, także wskazanych podmiotów leczniczych, o ile zostały wpisane do wykazu.

Czytaj też Z nowym rokiem przyszła nowa płaca minimalna. Jaka jest teraz najniższa krajowa?

Nie tylko darowizna daje możliwość obniżenia podatków.

Ci, którzy z powodu COVID-19 ponieśli stratę, daninę dla fiskusa będą mogli obniżyć o  dochód uzyskany w 2019 roku. Stratę z powodu epidemii Covid-19 będą mogli rozliczyć podatnicy podatku dochodowego. Dotyczy to zarówno osób prawnych, jak i osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą– informuje serwis podatkowy PIT.pl.

Stratę powstałą w związku z pandemią będzie można odliczyć wstecznie, nie od dochodu z następujących pięciu lat, ale od dochodu osiągniętego w roku poprzednim. Obniżenie będzie dokonane poprzez złożenie korekty zeznania za 2019 rok. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu