Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
26/05/2018 - 09:10

Sądecka matka Polka rozdarta między pracą a macierzyństwem. Jak żyć...

Pracujące Polki po urodzeniu dziecka najczęściej decydują się na co najwyżej roczny urlop rodzicielski. Do powrotu na rynek pracy skłania je zwykle konieczność – wynika z najnowszego badania portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl, który przytacza dziennik „Rzeczpospolita”.

- Bardzo lubię swoją pracę mówi -  Magda Jarońska z zawodu grafik komputerowy  - matka dwójki małych dzieci, rocznego Kacpra i trzyletniego Kuby. - Nie sposób jednak pogodzić zawodowych ambicji z macierzyństwem. -  Na niezastąpioną babcię nie można liczyć, bo moja mama pracuje i nie mieszka w Nowym Sączu. Starszy synek chodzi do przedszkola, ale młodszego nie mam serca oddawać do żłobka, a na nianię mnie nie stać.  

Czytaj też Przeczytaj też Przedszkole zamknięte, a niania chce tysiąc. Jak to pogodzić? 

Jak wygląda aktywność zawodowa Polek na tle innych krajów europejskich? Pod tym względem odbiegają od unijnej średniej, mimo że są dobrze wykształcone. Pracujących kobiet mogłoby być więcej, gdyby nie trudności z pogodzeniem obowiązków zawodowych i rodzinnych. W samej Małopolsce opieka nad dzieckiem to dla 50,9 proc. kobiet główna bariera podjęcia przez nie pracy, wynika z raportu firmy Deloitte.

Kluczowy dla młodych matek jest łatwy dostęp do instytucjonalnych form opieki. Tymczasem z przytoczonych przez „Rzeczpospolitą” danych GUS wynika, że chociaż w 2017 r. o 15 proc. wzrosła liczba żłobków i klubów dziecięcych, to miejsc nadal jest zbyt mało w porównaniu z liczbą dzieci poniżej trzech lat.

Czytaj też W kolejce do sądeckiego żłobka. Zapisy najlepiej przed poczęciem

Z wyliczeń ekonomistów wynika, że do 2025 r. polska gospodarka mogłaby wypracować dodatkowe 1,3 biliona złotych dzięki zwiększeniu aktywności zawodowej Polek oraz wzrostowi średniej wartości dodanej generowanej przez kobiety.

- Osiągnięcie tego celu utrudnia w Polsce słabe w porównaniu z wieloma krajami Europy Zachodniej rozpowszechnienie zatrudnienia na część etatu oraz elastycznego kształtowania czasu pracy. Jak wynika z badania Pracuj.pl, tylko 31 proc. pracujących matek uważa, że pracodawca ułatwił im pogodzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi - pisze dziennik.

Co więcej, 60 proc. kobiet po powrocie z urlopu macierzyńskiego nie korzysta z udogodnień związanych z macierzyństwem. Jedynie co czwarta zdecydowała się na przerwę na karmienie dziecka, a nieco ponad jedna piąta pracowała na niepełny etat.

Idealnym rozwiązaniem byłby żłobek w miejscu pracy - mówi pani Beata, która pracuje w jednej z dużych sądeckich firm. O tym pomyśle mówi się u nas od kilku lat, ale jak na razie nie udało się tego zamierzenia zrealizować. Szkoda - dodaje sądeczanka.

[email protected] fot.Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu