Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
17/02/2014 - 08:00

Sądecki Bartnik na konferencji pszczelarskiej w Karniowicach

W Małopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach odbyła się XVIII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska. Jak zwykle zgromadziła ona rzeszę pszczelarzy /ok. 270/ z całej Małopolski. Pszczelarze od lat przybywają chętnie o tej porze do Karniowic, aby wysłuchać ciekawych wykładów, wymienić poglądy, zaopatrzyć się w sprzęt i literaturę pszczelarską, a także zwyczajnie spotkać się z kolegami.
Pierwszy wykład wygłosiła Adriana Mirecka - główny hodowca w pasiece „Sądeckiego Bartnika” w Stróżach. Wykład dotyczył zasad doboru pogłowia pszczół do warunków lokalnych. Jest to jedno z ważniejszych, a zarazem trudniejszych zadań jakie spoczywa na każdym pszczelarzu chcącym osiągać dobre efekty w swoich pasiekach. Konieczna jest tutaj przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu genetyki pszczół, orientacja co do jakości i cech oferowanych przez hodowców matek, oraz umiejętność wykorzystania ich we własnej pasiece. W tym kontekście przedstawiona została także idea utworzenia w powiecie limanowskim rejonu zamkniętego hodowli zachowawczej pszczoły linii Dobra. Linia ta ma wiele cech bardzo pożądanych w dzisiejszym pszczelarstwie.
Jej hodowlą i doskonaleniem zajmuje się właśnie pasieka „Sądeckiego Bartnika”. Drugi wykład dotyczył zastosowania izolatorów Chmary w naszym pszczelarstwie. Wykład wygłosił Igor Pawłyk - pszczelarz praktyk.
Petr Chmara, ukraiński weterynarz i pszczelarz dał pomysł izolowania matek pszczelich w okresie zimowym, aby uniemożliwić im jesienne, zimowe i wczesnowiosenne czerwienie, przez co oszczędza się potencjał życiowy zimujących pszczół, oraz ogranicza rozwój warrozy. Wykładowca przedstawił teorię oraz własne doświadczenia z izolatorem Chmary. Kontynuatorem idei Petra Chmary był Wołodymir Małychin pszczelarz ukraiński, który napisał na ten temat książkę wydaną na Ukrainie. Ta bardzo interesująca pozycja przetłumaczona przez P. Igora Pawłyka na język polski i bardzo szybko wydana przez wydawnictwo „Sądeckiego Bartnika”.
Ostatni, kilkugodzinny wykład na temat nowoczesnej gospodarki pasiecznej w różnych typach uli wygłosił dr hab. Krzysztof Olszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Porównywał on gospodarkę pasieczną w różnych typach uli używanych przez pszczelarzy, a także radził jak należy gospodarować, aby przeciwdziałać dużym stratom zimowym, oraz wykorzystać właściwie różne pożytki. Polecał głównie ule wielokorpusowe, ale także ul Dadanta– wielokorpus z dennicą odejmowaną i dwoma półnadstawkami. Jako konieczną w dzisiejszych czasach metodę wskazywał gospodarkę rotacyjną polegającą na tworzeniu wiosną odkładów, a jesienią dołączaniu ich do rodzin gospodarczych osłabionych po całym sezonie, a zwłaszcza pożytkami późnymi. Tak powstałe silne rodziny dobrze zimują oraz świetnie wykorzystują wczesne pożytki następnego roku.

(jg)
Źródło i fot.: MODR
 






Dziękujemy za przesłanie błędu