Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
07/10/2019 - 11:50

Sądecki ZUS już wypłaca 500 plus dla niepełnosprawnych

Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Małopolsce przekazały już pierwsze środki do wypłaty z programu 500 plus dla niesamodzielnych. Do sądeckiego oddziału zakładu wpłynęło już blisko sześć tysięcy wniosków.

Program 500 plus dla niepełnosprawnych ruszył z początkiem października. Choć urzędnicy dopiero od tego miesiąca rozpoczęli ich rozpatrywanie, dokumenty można było przesyłać do urzędu już we wrześniu.

- Do małopolskich oddziałów ZUS wpłynęło już łącznie niemal 18 tys. wniosków o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – informuje Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego oddziału ZUS.  W sądeckiej placówce złożono ponad 5,4 tysiąca wniosków, do krakowskiego ponad 5,7 tysiąca. Mniej wniosków zarejestrowały oddziały w Chrzanowie (3,5 tys.) i Tarnowie (3,3 tys.).

Czytaj też Emerytura nie z tej ziemi. Cud w sądeckim ZUS?

Spośród tych, którzy złożyli wnioski i pobierają już inne świadczenie z ZUS, prawie 3,4 tys. otrzymuje je w wysokości do 1100 złotych.

- Te osoby mogą liczyć na uzupełnienie w pełnej kwocie 500 złotych. Wszystkich decyzji o wypłacie małopolskie oddziały wydały już niemal 2,1 tysiąca dodaje Anna Szaniawska .

W całym kraju wpłynęło do ZUS ponad 205,1 tys. wniosków. Przeszło 60 proc. z nich złożyły kobiety. Zdecydowana większość osób (niemal 80 proc.) składa dokumenty salach obsługi klienta, gdzie korzysta z pomocy doradców. Od jutra wniosek o tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych będzie można wysłać przez internet. Formularz papierowy dostępny jest już od września.

czytaj też Skąd wzięła się ta podwyżka? Od października rosną pensje i emerytury

O dodatkowe wsparcie pieniężne mogą starać się osoby pełnoletnie, które mieszkają na terenie Polski. Łączna wysokość ich dotychczasowych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto. Aby otrzymać świadczenie, trzeba mieć również ważne orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które go nie mają, po złożeniu wniosku zostaną skierowane na badanie do lekarza orzecznika ZUS. Orzeczenie muszą mieć także seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i z powodu wieku ZUS przyznał im z urzędu dodatek pielęgnacyjny.

[email protected] fot. archiwum







Dziękujemy za przesłanie błędu