Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
23/11/2021 - 15:00

Sądeckie tankowanie z psychologiczną barierą. Czy jest nadzieja na obniżkę?

Jeszcze rok temu na paragonach za benzynę widniała cena ponad cztery złotych za litr paliwa. Teraz została złamana psychologiczna bariera 6 zł za litr. Tankowanie zamieniło się w koszmar. Czy jest nadzieja, że będzie taniej? Wedle zapowiedzi premiera w ramach pakietu antyinflacyjnego rząd zakłada obniżkę akcyzy na nośniki energii, w tym paliwa.

Jak jest z wtorkowym tankowaniem w Nowym Sączu? Na jednej ze stacji benzynowej przy ulicy Nawojowskiej litr oleju napędowego kosztuje 6,09 złotych, dokładnie tyle samo, co litr popularnej 95 PB. Droższa jest PB 98, za która trzeba płacić 6,44 złotych.  Za LPG – 3,39 złotych.

Czy jest szansa, że będzie taniej? Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej w Gdańsku, że w ramach pakietu antyinflacyjnego rząd zakłada obniżkę akcyzy na nośniki energii, w tym paliwa.  – Rozwiązania są już praktycznie gotowe i chcemy je wdrożyć jeszcze w tym roku, przed świętami Bożego Narodzenia – przytacza wypowiedź szefa rządu serwis biznesinfo.pl.

Czytaj też Zbadali to pierwszy raz. Tak nas truje dwutlenek azotu z rur wydechowych 

Choć Premier zapowiedział, że akcyza ulegnie zmniejszeniu, to jednak nie podał przy tym żadnych szczegółów.

Co na temat  drogiego tankowania mówią  analitycy e-petrol.pl. Krajowe rafinerie oferują do sprzedaży benzynę i olej napędowy w wyraźnie niższej cenie, niż przed tygodniem. Na stacjach po raz pierwszy w historii średnie ceny paliw przekroczyły rekordowo wysoką cenę, powyżej 6 zł za litr, ale zdaniem ekspertów spadki w sprzedaży hurtowej mogą zaowocować, przeceną na stacjach benzynowych, choć na razie niewielką.  

Według prognoz po zniżkach w sprzedaży hurtowej, jakich dokonano z końcem ubiegłego tygodnia, w najbliższych dniach  zarówno PKN Orlen, jak i Grupa Lotos wprowadzą jedynie kosmetyczne zmiany do swoich cenników hurtowych.

Czytaj też Cenowy szok ze sklepowych półek. Co poszło w górę, na czym oszczędzamy 

Taka stabilizacja cen – czytamy w komentarzu e-petrol, może spowodować, że przecena w hurcie z ostatnich dni ma szansę dotrzeć niebawem na stacje paliw i wywołać tak oczekiwane przez klientów obniżkowe ruchy cen na pylonach. Wiele wskazuje na to, że cena benzyny znów spadnie poniżej granicy 6 złotych za litr.

- Na obniżki kierowcy nie mają co liczyć natomiast w przypadku autogazu. Tutaj podwyżki w cenach hurtowych związane z brakiem dostępności LPG od dłuższego czasu przenoszą się na cenniki detaliczne. Dziś na sadeckiej stacji benzynowej za litr gazowego paliwa trzeba płacić 3, 39 złotych. (jagienka.michalik@sadeczanin.info) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu