Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 4 grudnia. Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
26/09/2018 - 16:25

Sądeczan z roku na rok coraz więcej. Prognozy są pomyślne

Od lat w Nowym Sączu pokutuje pogląd, że miasto się wyludnia. Ludzie uciekają, bo nie ma pracy i perspektyw. Kto wyjedzie na studia do Krakowa czy Warszawy, do Sącza już nie wraca i gdzie indziej zakłada rodzinę. Czy rzeczywiście tak jest? A może to kolejny stereotyp, z którym po prostu trzeba walczyć? Okazuje się, że mieszkańców Nowego Sącza wbrew obawom jest coraz więcej.

Choć tendencja wzrostowa nie jest duża, to jednak da się ją zaobserwować. W 2015 roku w Nowym Sączu było zameldowanych o 50 osób więcej w porównaniu do roku 2014, a w 2016 roku populacja sądeczan wzrosła o kolejne 90 osób i liczy 83 993.

Czytaj też Tak nas widzi Polska cała. Nowy Sącz: miasto miliarderów i ubogich mieszkańców

Z tych liczb wynika, że miasto Nowy Sącz się nie wyludnia, a wręcz przeciwnie, jest nas coraz więcej. Na pewno też nie dziwi fakt, że w całej Małopolsce z roku na rok jest coraz więcej mieszkańców. W 2016 roku cały region liczył 3,4 mln ludności.

Bardzo ciekawe jest też zróżnicowanie według płci i wieku mieszkańców. Rodzi się podobna ilość kobiet i mężczyzn, jednak wraz z dorastaniem proporcja się zmienia. Mężczyźni częściej wyjeżdżają, a przede wszystkim krócej od kobiet żyją.  Na tysiąc kobiet w wieku 85+ przypada tylko niecałe 500 mężczyzn.

Bardzo ważny jest też wskaźnik mówiący o tym, że na każde 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 19,8 osoby w wieku poprodukcyjnym i ta liczba wzrasta. Jest to związane z tym, że dłużej żyjemy.  W najbliższych latach liczba osób w wieku poprodukcyjnym na pewno jeszcze się zwiększy ze względu na zmianę przepisów emerytalnych.

czytaj też Emerytura nie z tej ziemi. Cud w sądeckim ZUS? 

(KS) Źródło. GUS Statystyczne vademecum Samorządowca - Miasto Nowy Sącz 2017 fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu