Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/04/2019 - 08:35

Sąsiad cię truje czarnym dymem z komina? Możesz mu teraz zadać bobu

Wiosna w rozkwicie, robi się coraz cieplej, ale ciągle chłodne wieczory i poranki każą dokładać w domach do pieców. Z niektórych kominów w Nowym Sączu bucha czarny dym, a nozdrza drażni smród spalenizny. – Szkoda, że tego odoru nie można sfotografować – mówi mieszkanka osiedla Zawada.

Dom na obrzeżach miasta, cisza, spokój… po prostu marzenie. Gdyby nie ten odór spalenizny, który wieczorem uderza w nozdrza – skarży się w mailu do redakcji Anna Żak z osiedla Zawada. - Szczególnie wieczorem nie da się oddychać. Zamiast iść na spacer, lepiej siedzieć w domu. I co takiemu zrobisz, który pali w takim kopciuchu?

Czy rzeczywiście pozostaje tylko bezsilność? Okazuje się, że można skorzystać z tak zwanej ekointerwencji. To specjalny elektroniczny formularz, który miesiąc temu został uruchomiony na stronie powietrze.malopolska.pl.

W ten sposób wielu mieszkańców regionu alarmowało, że nad kominami w ich okolicy często unosi się żółty, brunatny lub czarny gryzący dym, który utrudnia oddychanie do tego stopnia, że uniemożliwia mieszkańcom sąsiednich domów wyjście na zewnątrz – informuje urząd marszałkowski.- Jak dotąd wpłynęło już blisko 120 zgłoszeń dotyczących łamania przepisów środowiskowych i kilkadziesiąt przeprowadzonych kontroli. W ciągu czterech tygodni od uruchomienia systemu mieszkańcy regionu informowali o przypadkach spalania odpadów, eksploatacji kotłów i kominków niespełniających wymagań uchwały antysmogowej oraz sprzedaży węgla złej jakości w aż 42 małopolskich gminach.

Dane uzyskane w ciągu czterech tygodni od uruchomienia formularza pokazują dobitnie, że Małopolanie mają dość smogu i stanowczo reagują na przypadki łamania przepisów środowiskowych - mówi wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Czytaj też Marszałek na hulajnodze i duch komuny. Transportowa małopolska rewolucja

Przekazane przez mieszkańców informacje dotyczyły między innymi Nowego Sącza, Muszyny i Mszany Dolnej. Najwięcej zgłoszeń zawierało informacje o uporczywym paleniu śmieciami w piecach i kominkach.

Dotychczas zweryfikowano 47 zgłoszeń. W 23 przypadkach kontrola nie wykazała naruszeń, sześć razy udzielono pouczenia, jedna sprawa została skierowana do sądu. Sześć zgłoszeń zostanie uwzględnionych w planie kontroli, pięć zgłoszeń dotyczących przedsiębiorców przekazano do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dwa zgłoszenia przesłano do odpowiednich gmin. W trzech przypadkach przeprowadzono kontrole, jednak szczegółowe informacje o ich wynikach nie zostały jeszcze przekazane. W jednym przypadku urzędnicy nie byli w stanie skontrolować paleniska, ponieważ nie mieli możliwości wejścia na posesję.

Każde zgłoszenie dokonane za pomocą Formularz Ekointerwencji zostaje przekierowane do właściwego organu kontroli. Jednocześnie urząd marszałkowski prosi o informację na temat wyników przeprowadzonych działań kontrolnych.

[email protected] fot.Jm







Dziękujemy za przesłanie błędu