Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 20 stycznia. Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
28/11/2020 - 12:40

Sejm zdecydował. Są zmiany w zakazie handlu w niedzielę

W grudniu będzie tylko jedna niedziela z zakazem handlu. Sejm zdecydował, że na Mikołaja, 6 grudnia, wszystkie sklepy będą otwarte. Taki zapis znalazł się w noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19.

Już na początku listopada branżyści z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji  oraz Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług  domagali się  otwarcia wszystkich sklepów w niedzielę. Ich zdaniem, pomogłoby to utrzymać miejsca pracy w galeriach handlowych, które zamknięte przez epidemię koronawirusa, poniosły duże straty.

Ostatecznie skończyło się na nowelizacji. W grudniu będzie tylko jedna niedziela z zakazem handlu. Sejm zdecydował, że na Mikołaja wszystkie sklepy będą otwarte.Za takim rozwiązaniem  opowiedziało się 444 posłów, przeciw było 4, a 3 wstrzymało się od głosu. Wcześniej taki zapis, który znalazł się w rządowym projekcie nowelizacji ustawy, poparła sejmowa komisja Polityki Społecznej i Rodziny – podaje Polsat News.

Czytaj też Handel w niedzielę w Nowym Sączu? „Urzędasy i lekarze pracują zdalnie”

Uzasadnieniu do zmian zostało  zamieszczonym na stronach Radowego Centrum Legislacji. - Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 roku – czytamy w dokumencie. -  Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej.

Czytaj też Krynica jak wymarłe miasteczko. Będą bankructwa i zamieszki na ulicach?

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywał też w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie,  13 i 20 grudnia.(jagienka.michalik@ sadeczanin.info)


Dziękujemy za przesłanie błędu