Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
13/02/2020 - 08:00

Śmierć na stoku w Bukowinie Tatrzańskiej. To się może zdarzyć na Sądecczyźnie?

Ustalenia dotyczące wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie zerwany przez wichurę dach wypożyczalni nart zabił matkę i dwie córki, są druzgocące. To była prowizorka i do tego samowola budowlana. To niestety standard nie tylko na Podhalu. Prowizoryczne budki czy wiaty straszą w niejednym kurorcie. Jak to wgląda na Sądecczyźnie?

Do tragedii doszło w poniedziałek w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie wichura zerwała dach wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Skończyło się tragedią. Na miejscu zginęła 52-letnia kobieta i jej 15-letnia córka. Po kilku godzinach zmarła 21-letnia siostra nastolatki, która wcześniej razem z ojcem i 16-letnim kuzynem znajomego zostali przewiezieni do szpitala.  Lekarze walczyli o jej życie, ale obrażenia okazały się bardzo rozległe.

Czytaj też Wstrząsające nagranie. Matka i dwie córki zginęły przez samowolę budowlaną?

Ustalenia dotyczące wypadku są druzgocące. Inspektorzy budowlani z Zakopanego nie mają wątpliwości, że dramat był skutkiem zaniedbań. Prowizoryczna wypożyczalnia okazała się samowolą budowlaną. To była naczepa tira na kołach, obita drewnem i blachą, która w ogóle nie miała prawa stać na stoku, a funkcjonowała od trzech lat.

- Została postawiona na terenie rolniczym, na którym jest zakaz budowy - mówił w wypowiedzi dla Telewizji Polsat Jan Kęsek inspektor nadzoru budowlanego z Zakopanego.

Samowole budowlane to niestety standard nie tylko na Podhalu, a prowizoryczne budki czy wiaty straszą w niejednym kurorcie. Problem w tym, że nikt tego nie kontroluje, bo budynek nie zgłoszony w administracji nie istnieje w dokumentach. Można go skontrolować tylko na czyjś wniosek lub złożyć donos.

Te budzące grozę ustalenia każą postawić pytanie o bezpieczeństwo na licznych stokach narciarskich Sądecczyzny. Janusz Golec, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego zapewnia, że wszystkie ośrodki narciarskie są kontrolowane kilka razy w roku, również latem, bo część wyciągów działa również w tym okresie.

- Nasz nadzór budowlany jest też w ciągłym kontakcie z urzędem dozoru technicznego, który monitoruje ważność wszelkich przeglądów technicznych i homologacji urządzeń obsługujących wyciągi.

Jak zaznacza Golec, choć media donoszą o kolejnych wypadkach na stacjach w innych powiatach, to w nowosądeckim nigdy nie doszło do podobnego dramatu.

- Będziemy robić wszystko, żeby tak pozostało. Apelujemy też do samych mieszkańców, żeby zgłaszali nam wszelkie podejrzenia co do legalności i bezpieczeństwa tego typu obiektów. Natychmiast przyjedziemy na miejsce.

W kontekście zagrożeń związanych z porywistymi wiatrami inspektor informuje, że nadzór cały czas likwiduje dziesiątki, jeśli nie setki nielegalnie stawianych przydrożnych reklam, które mogą zagrażać nie tylko kierowcom, ale również pieszym.

Właściciel wypożyczalni nart w Bukowinie Tatrzańskiej, usłyszał już zarzut popełnienia samowoli budowlanej, do którego się przyznał – poinformowała w środę szefowa Prokuratury Rejonowej w Zakopanem Barbara Bogdanowicz. Grozi grzywna lub pozbawienie wolności do lat dwóch.

W środę wojewoda małopolski Piotr Ćwik spotkał się z przedstawicielami siedmiu powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego z terenów, na których działają stacje narciarskie.

Jak poinformował Ćwik w Małopolsce nie będzie zarządzona specjalna, wzmożona kontrola ośrodków narciarskich i obiektów wybudowanych wokół nich, bo takie kontrole są zaplanowane i na bieżąco przeprowadzane. Wojewoda polecił jednak służbom, aby w ramach prowadzonych kontroli mocniejszy nacisk został położony na tak zwane obiekty towarzyszące, znajdujące się w pobliżu wyciągów czy kolejek.

Czytaj też Znowu szykuje się pogodowy armagedon. Po orkanie Ciara, idzie Dennis

Wyniki i wnioski z przeprowadzonych kontroli zostaną omówione pod koniec lutego – informuje biuro prasowe wojewody.  

Małopolskie inspektoraty nadzoru budowlanego rocznie wykonują blisko 700 takich kontroli. W tym roku skontrolowano już prawie 350 obiektów, w tym blisko 40 obiektów towarzyszących wyciągom.  

[email protected] ES [email protected] fot. PSP Zakopane, UW Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI