Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/11/2017 - 09:30

Śmierdzi Ci coś w Chełmcu? Ogłoś alarm zapachowy, ale nie nękaj sąsiada

Smog śmierdzi i szkodzi. Cały powiat nowosądecki z nim walczy. Ale co ze smrodem choćby szamba, który choć nie robi uszczerbku na zdrowiu, to potrafi zdecydowanie zniechęcić do mieszkania w danym miejscu? W Chełmcu już się tą sprawą zajęli i uruchomili alarm zapachowy. Co to takiego?

Zobacz też: Stary Młyn: smród, rozkład, szczury! Kiedy ten horror się skończy? W czerwcu [FILM/ZDJĘCIA]

Gdy gościłam w TVP Kraków razem z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska Pawłem Ciećko w sprawie zakładów przy ul. Dunajcowej ten w zakulisowej rozmowie zwrócił uwagę na fakt, że w Polsce nie ma działającej już w innych krajach ustawy zapachowej. Od 2011 roku w Polsce funkcjonuje jednak pojęcie uciążliwości zapachowej. Na stronach resortu ochrony środowiska czytamy:

- Odczuwanie zapachów jest kwestią indywidualną. Ten sam zapach może wywołać różne reakcje, w zależności np. od oceny źródła zapachu i wrażliwości danej osoby. Określenie jednoznacznych kryteriów uciążliwości zapachowej jest niezwykle trudne, jednak nie ulega wątpliwości, że odory mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Długotrwałe narażenie na uciążliwość zapachową może wywołać depresję, znużenie, problemy oddechowe, bóle głowy, nudności, podrażnienie oczu i gardła.

Zobacz też: Co dom, to inny smród w Nowym Sączu

W Chełmcu traktują tę sprawę poważne i włączają się do akcji zmierzającej do utworzenia przepisów regulujących: uciążliwość zapachową. Wszyscy mieszkańcy narażeni na nieprzyjemne zapachy, długotrwały smród mogą to zgłaszać – na razie anonimowo – pod adresem [email protected]

- Mamy już sporo sygnałów. Dotyczą one zarówno smogu jak i na przykład smrodu z szamb – mówi o efektach uruchomienia akcji wójt Bernard Stawiarski.

- Każdy taki sygnał jest sprawdzany przez naszych strażników. Jeśli się potwierdza, wdrażamy kolejne kroki by zlikwidować przyczynę. Na razie działa to anonimowo, mieszkańcy mają większy komfort, gdy nie muszą się przedstawiać. Jednak jeśli się okaże, że powtarzać się będą zgłoszenia, których straż gminna nie potwierdzi, zgłoszenia będą wykorzystywane jako narzędzie w sporach sąsiedzkich czy rodzinnych, wtedy będziemy wymagać podawania danych osobowych przy zgłoszeniu – zaznacza wójt.

Zobacz też: Wyjątkowo śmierdząca sprawa. Dlaczego na osiedle Gorzków wkroczyli inspektorzy ochrony środowiska?

Na razie przejawów niesłusznego nękania było naprawdę niewiele.

To, że gmina może mieć kontrolę na d nieprawidłowościami, które mają miejsce na jej terenie, to jedno. Jednak alarm zapachowy ma też inny bardzo ważny cel. Na podstawie zebranego w ten sposób wywiadu Ministerstwo Środowiska zleciło ekspertyzę, w ramach której opracowana zostanie lista substancji i związków chemicznych, które są przyczyną najdotkliwszych uciążliwości zapachowych.

Określone zostaną również jednostki zapachowe substancji i związków chemicznych, wraz z propozycją oceny zapachowej jakości powietrza. Wyniki przeprowadzonego badania będą wykorzystane podczas prac w ramach trzeciego etapu, przy tworzeniu przepisów prawnych w tym zakresie, czyli wspomnianej wyżej ustawy o przeciwdziałaniu uciążliwości zapachowej i rozporządzeń wykonawczych do niej.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info 







Dziękujemy za przesłanie błędu