Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
27/09/2022 - 12:05

Sprowadzili do Sącza węgiel z końca świata. Sprzedaje się na pniu

Nie ustaje polowanie na węgiel. Wedle rządowych zapewnień opału nie zabraknie, a do końca roku na polski rynek trafi ponad 11,2 mln ton surowca z importu. Niektóre spółki już ruszyły z jego sprzedażą. W Nowym Sączu też już handlują zagranicznym węglem. Sprowadzili go z końca świata.

Trwa polowanie na węgiel, rząd uspokaja, opału nie zabraknie

. - Do końca tego roku krajowe spółki, Polska Grupa Energetyczna i Węglokoks, sprowadzą ponad 11,2 mln ton węgla – zapowiedział w rozmowie  z TVP wicepremier  i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Około 25 proc. surowca będzie dostępne dla gospodarstw domowych.

Jak mówił Sasin bezpośrednia sprzedaż węgla importowanego do Polski, ruszy od wtorku. Wedle zapewnień ministra surowiec dostarczany do spółek komunalnych i  instytucji, które podlegają samorządom, może być oferowany po znacznie niższej cenie, niż ten w składach opałowych.  

 - Ten węgiel możemy dostarczyć do samorządów w cenie nie większej niż 2,5 tys. zł z VAT-em – cytuje wypowiedź Sasina portal biznes.info. Wicepremier, zaznaczył, że jest to około tysiąc złotych niżej od cen w składach.

czytaj też To w końcu będzie u nas zakaz kopciuchów czy nie? Wielka awantura o uchwałę antysmogową  

Już od poniedziałku ze sprzedażą opału z importu rusza spółka Węglokoks

- To bez wyjątku bardzo wysokiej jakości węgiel premium, który poprzez naszą sieć dystrybucyjną trafi do klientów indywidualnych, instytucji, samorządów oraz do energetyki zawodowej i ciepłowni – przekazał Polskiej Agencji Prasowej wiceprezes Węglokoksu do spraw  handlowych Sławomir Brzeziński.

Cena detaliczna importowanego opału nie przekroczy 2,9 tys. zł brutto. Klienci indywidualni kupić mogą do 3 ton, natomiast instytucje do 25 ton, choć w tym ostatnim przypadku chcemy czasowo ograniczyć sprzedaż do 10 ton – poinformowała spółka.

czytaj też  Jest kolejny, nowy sprzedawca. Gdzie można kupić węgiel  i za ile?

W Nowym Sączu też już handlują zagranicznym węglem

Sprowadzany zza granicy węgiel  dotarł też do Nowego Sącza.  - Mamy opał z Wenezueli, który z Chorzowa sprowadził nasz diler. To drobny orzech – słyszymy w jednym ze składów opałowych.   

Jaka jest jego cena?
- Tona kosztuje 3, 5 tys.złotych.

A jaka jest jakość tego węgla z końca świata?
- Próbowaliśmy w naszym piecu. Ma dobrą ciepłotę i zostaje mało popiołu.

Dobrze sprzedaje się opał z Wenezueli?
- Nikt nie wybrzydza. Sprowadziliśmy 26  ton. Zostało tylko sześć. Ludzie mówią, że nie ma na co czekać.

Czytaj też To już hit. Sprowadzają tani węgiel z Czech. Jak go kupić, ile kosztuje?

W  sądeckich składach można też kupić polski węgiel. Tona grubej kostki z kopalni Wesoła w Mysłowicach kosztuje  4 tys. 350 złotych. ([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu