Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
14/09/2017 - 10:55

Starosta Pławiak daje pieniądze na… bibułkarstwo. Czy to ma sens?

Ikonopisarstwo, bibułkarstwo, malowanie na szkle, garncarstwo… to zawody, które powoli odchodzą w przeszłość. Ich ocaleniem od zapomnienia zajmują się szkółki ginących zawodów. Tych, którzy chcieliby zdobyć niezwyczajne umiejętności nie brakuje.

Szkółki ginących zawodów funkcjonują dzięki finansowemu wsparciu powiatu nowosądeckiego. Niedawno trzydziestu dwóch instruktorów z tego typu  placówek odebrało umowy na prowadzenie zajęć.

– Wiemy, jak ważne jest kultywowanie tradycji i zachowanie jej dla przyszłych pokoleń – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Dlatego co roku przekazujemy sporą kwotę na funkcjonowanie szkółek ginących zawodów. Kultywowanie tradycji i folkloru jest też znakomitą formą promocji powiatu. Sądecczyzna jest bogata w twórców ludowych i zespoły folklorystyczne – chyba nigdzie w Polsce nie ma ich tak wielu. To nas pozytywnie wyróżnia na tle innych powiatów i jest magnesem przyciągającym tutaj turystów.

Szkółki prowadzone są pod nadzorem Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury od roku 2000. Zajęcia odbywają się na zasadzie mistrz i uczeń, rozlokowane są w dwudziestu czterech  miejscowościach na terenie całego powiatu i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Głównym zadaniem szkółek jest pielęgnacja i podtrzymywanie bogatej tradycji wśród młodego pokolenia w różnych dziedzinach sztuki.

- Przychylność włodarzy powiatu dla tej inicjatywy jest bardzo duża, czego efektem jest rozrastająca się z roku na rok ilość prowadzonych zajęć – mówi Krzysztof Szewczyk, dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. - Cieszy mnie, że dzieci i młodzież nie odcinają się od swoich korzeni.

W tym roku szkolnym, w przedsięwzięcie zaangażowanych jest trzydziestu dwóch  instruktorów, którzy prowadzą ponad pięćdziesiąt szkółek. Są wśród nich szkółki muzykowania ludowego, tańca ludowego, haftu, bibułkarstwa, ceramiki, rysunku na szkle, plastyczna, malarstwa, rzeźby czy ikonopisarstwa.

(opr. ami) źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym SączuDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020