Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
08/02/2018 - 14:50

Stary Sącz: Kto wybuduje najnowocześniejszy parking w regionie?

Stary Sącz ogłosił właśnie przetarg na jedną z najciekawszych i innowacyjnych inwestycji w regionie. Przy ul. Pod Ogrodami powstanie parking typu Park&Ride. Kto go wybuduje? Odpowiedź na to pytanie poznamy już za kilka tygodni.

Budowa strefy Park & Ride realizowana będzie w ramach ogromnego projektu pn. „Rozbudowa niskoemisyjnego systemu transportu publicznego aglomeracji sądeckiej” wycenianego na ponad 60 mln zł. Partnerami tego przedsięwzięcia są dwa sąsiadujące ze sobą miasta: Nowy i Stary Sącz.

W ramach tego samego przedsięwzięcia ma powstać nowy dworzec MPK w Nowym Sączu i choć na realizacji projektu można było zarobić ładne parę milionów, to do przetargu stanęła jedynie jedna firma ERBET z Nowego Sącza. Czy zainteresowanie przetargiem w Starym Sączu będzie większe?

Zobacz też: Kto wybuduje sądecki dworzec autobusowy MPK? Wpłynęła jedna oferta

- Przede wszystkim liczymy na to, że ofert będzie kilka a najważniejsze, że będą to oferty dobre i przede wszystkim za rozsądne pieniądze – nie ukrywa optymizmu burmistrz Jacek Lelek.

Przypomnijmy. Cały obiekt będzie wyposażony w monitoring a jak podkreśla burmistrz: – Parking Park & Ride pomieści 130 samochodów osobowych i 4 autobusy. Rowerzyści będą mieli też przechowalnię na 22 rowery.

Wjazd na parking Park & Ride umożliwi karta parkingowa wydana na podstawie np. biletu okresowego pasażerów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Swój samochód będą mogli też zostawić tam użytkownicy systemu MKA, czyli ci, co korzystają z usług prywatnych przewoźników.

Zobacz też: Stary Sącz będzie miał własny, acz niewidoczny dworzec MPK! Zobacz wizualizację [WIDEO]

 Pomysł ma dwa wymiary. Pierwszy – ekologiczny. Im mniej aut na drogach, zazwyczaj z jednym pasażerem, tym mniejsza ilość spalin. Dotychczas dla wielu mieszkańców najmniejszych miejscowości i przysiółków barierą w korzystaniu z autobusów był problem z dotarciem do… przystanku. Teraz będą mogli do niego dojechać i bez obaw o samochód przesiąść się do autobusu. Druga istotna sprawa to odblokowanie miejskich uliczek zastawianych w obecnej sytuacji.

– Jest to niezwykle ważne, powiedziałbym wręcz strategiczne, przedsięwzięcie dla naszego miasta – zaznacza mocno Lelek.

Dodatkowo wedle zamysłów gminy parking w weekendy parking ma być też udostępniony turystom.

ES [email protected] Fot.: UG w SSDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)