Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
11/10/2021 - 10:20

Stary Sącz polskim liderem „Zielonej odbudowy”

Stary Sącz zyskał właśnie miano lidera eko energetyki, lidera „Zielonej odbudowy” wśród wszystkich polskich miast liczących sobie poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Co ten tytuł oznacza?

Stary Sącz polskim liderem „Zielonej odbudowy”

Tytuł jest pokłosiem ogólnopolskiego projektu Eko-Miasto, czyli projektu promującego ekologiczny, zrównoważony, przyjazny środowisku czyli również mieszkańcom rozwój polskich aglomeracji. Akcja jest wspólnym projektem Centrum UNEP/GRID-Warszawa, które już od 30 lat realizuje w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) oraz Ambasady Francji w Polsce.

Tegoroczna, 8 już edycja akcji przeprowadzona została pod hasłem „Zielona odbudowa”. Co się pod nim kryje? Fantastyczny trend, który promuje taką rozbudowę miast, w której tereny zielone, tereny sprzyjające wypoczynkowi i funkcjonowaniu w czystej atmosferze są dla ich gospodarzy priorytetem.

Zobacz też: Stary Sącz ma kolejny odcinek trasy rowerowej. W strategicznym miejscu

Widać go zresztą bardzo wyraźnie – przy projektowaniu kolejnych dzielnic coraz mocniej kładzie się nacisk na zachowanie odpowiedniej ilości zieleni, odchodzi się od brukowania każdego skrawka wolnej przestrzeni, by kreować na niej zieleńce, klomby itp. Kolejnym elementem tej polityki jest taka modernizacja, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, szkół, by przestawić je na korzystanie z ekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Co roku przedstawiciele samorządów spotykają się na konferencji w Warszawie, gdzie podsumowują swoje doświadczenia i działania w tym zakresie.

Zobacz też: Rekordowo długie przerwy w dostawie prądu! Harmonogram dla Sądecczyzny

A Stary Sącz jest tutaj niekwestionowanym liderem. Stary Sącz leży w tak pięknym miejscu, że dbałość o środowisko naturalne jest dla nas … naturalna – podkreślał na gali rozdania nagród burmistrz Jacek Lelek. – Niemniej mamy takie same wyzwania i problemy jak inne miasta. Nie jesteśmy wielkim i zamożnym samorządem, ale może właśnie dlatego wykorzystujemy wszelkie możliwości inwestycji i programy finansowania. Robimy to we współpracy z mieszkańcami. Zaczęliśmy od siebie rewitalizując energetycznie wszystkie budynki z gminnego zasobu. Wspieramy mieszkańców dotacjami z budżetu gminy i to przynosi efekty w poprawie jakości powietrza i zmiany w świadomości ekologicznej. Jesteśmy zaszczyceni wyróżnieniem, które jest dla nas motywacją do dalszego działania.

– W okresie pandemii wszyscy przekonaliśmy się jak ważne dla mieszkańców miast są tereny zielone, możliwość rekreacji, odpowiednia infrastruktura pieszo-rowerowa oraz jakość powietrza. W trakcie konferencji mieliśmy okazję rozmawiać o najlepszych praktykach w tym zakresie, a nasz samorząd ma się w tym zakresie czym pochwalić. ([email protected] Fot.: UM w SS)







Dziękujemy za przesłanie błędu