Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
30/08/2018 - 17:10

Sto lat sądeckiej przedsiębiorczości. Praca w Fakro: stabilnie, wielopokoleniowo

FAKRO to nie tylko okna dachowe i markizy, które chronią nasze domy przed nadmiernym nagrzewaniem, bajkowe rolety czy schody strychowe. To przede wszystkim ludzie. Główna siedziba firmy znajduje się w Nowym Sączu i tylko tutaj producent zatrudnia 2470 osób. FAKRO to 12 zakładów produkcyjnych i 16 spółek dystrybucyjnych, w których łącznie pracuje ponad 3 300 osób.

Rozmawiamy z Haliną Podgórny, dyrektorem ds. personalnych FAKRO

Halina Podgórny, dyrektor ds personalnych Fakro
Firma FAKRO już od 27 lat działa na naszym rynku, dając zatrudnienie setkom Sądeczan…
FAKRO zagościło na sądeckiej ziemi w 1991 roku. Pierwsza partia produkcyjna – 10 okien dachowych – powstała w garażu. Okna zostały zamontowane, w ramach testów, w góralskich chatach pod Nowym Sączem. Bez zarzutów służą do dziś. Firma sukcesywnie zaczęła się rozrastać, budując kolejne hale na terenie dawnego Sądeckiego Zakładu Naprawy Autobusów. Przybywało też rąk do pracy oraz umysłów do kreowania innowacyjnych rozwiązań. Z czasem mały, rodzinny zakład stał się globalną korporacją zatrudniającą w samym Nowym Sączu prawie 2 500 osób.

FAKRO to firma rodzinna i wielopokoleniowa. Znam rodziny, z których rodzice i dzieci pracują w FAKRO.
- Rzeczywiście to częste zjawisko. W naszej firmie pracują małżeństwa. Z czasem dołączają też dzieci, których stałe zatrudnienie w FAKRO często poprzedzają praktyki, staże i praca wakacyjna. To wpływa na jakość budowanych długofalowych relacji w zespole. Zdarza się, że przechodząc przez firmę słyszę rozmowy „ja to z Twoim ojcem 10 lat pracowałem”, „na Twoją mamę zawsze mogłam liczyć”.

Zobacz też: Sto lat sądeckiej przedsiębiorczości. Andrzej Ligara, spec od ruin i paliw

Można powiedzieć, że FAKRO łączy pokolenia. Jak dbacie o pracujące w firmie rodziny?
- To długoterminowy proces. W ciągu roku organizujemy różne wydarzenia, czy formy pomocy dla naszych pracowników i ich rodzin. Są to m.in. dni otwarte, podczas których najmłodsi mogą zwiedzić miejsce pracy swoich rodziców, bal karnawałowy, w którym rokrocznie uczestniczy prawie pół tysiąca dzieci, seanse filmowe czy atrakcje i konkursy realizowane dla dzieci i młodzieży podczas Majówki FAKRO. Ponadto - w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - pracownicy mogą liczyć na dofinansowanie do przedszkoli, żłobków, klubów dziecięcych, wczasów, kolonii i ferii dla dzieci, czy podręczników szkolnych.

W ramach funduszu udzielane są także pożyczki remontowo-budowlane i zapomogi losowe dla pracowników dotkniętych ciężką sytuacją życiową. Firma umożliwia też korzystanie
z szerokiej oferty sportowej oraz kulturalno-rekreacyjnej. Chętni mogą skorzystać z biletów do kina i teatru czy karnetów na mecze.

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa Fakro

Benefitów jest całkiem sporo i są różnorodne. Każdy może z nich wybrać coś dla siebie. Nie zmienia to jednak faktu, że FAKRO boryka się z opinią, że jest firmą, która mało płaci.
- Odpowiedź na to pytanie jest jedną z najtrudniejszych kwestii, bo wszyscy chcielibyśmy zarabiać więcej niż obecnie. Porównujemy - zazwyczaj - swoje zarobki do tych regionów, gdzie wynagrodzenia są najwyższe, odnosimy się do średnich zarobków, a nie konkretnych stanowisk, a wysokość naszego wynagrodzenia reguluje rynek. Z danych opublikowanych przez GUS i raporty płacowe wynika, ze  wzrost wynagrodzeń w ostatnim roku kształtował się na poziomie  4-7 proc . FAKRO jak najbardziej wpisuje się w trend i poziom zmian.

Jakie inicjatywy dla pracowników są szczególnie przez nich doceniane?
- Wszystko zależy od potrzeb. Dla niektórych gratką są wejściówki na basen, dla innych dofinansowanie do podręczników dla dzieci, czy pożyczki remontowo-budowlane. Są jednak wydarzenia, które na trwałe wpisały się w kalendarz naszej firmy i cieszą się dużym zainteresowaniem pracowników. Przykładem jest chociażby organizowany cyklicznie co 2 lata Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa, czy organizowana co 5 lat Majówka, czyli wielki piknik rodzinny pełen atrakcji dla najmłodszych oraz nieco starszych.


Takie spotkania to okazja do sportowej aktywności, integracji pracowników oraz spędzenia czasu w nieformalnych okolicznościach. Wielu pracowników czynnie uprawia sport, dlatego uruchomiliśmy w FAKRO program wspierający sportowe pasje pracowników - „Dofinansowanie poza firmowych zawodów sportowych”, z którego może skorzystać każdy pracownik.

Proszę opowiedzieć o programie ambasadorskim realizowanym przez FAKRO. Kto może zostać „twarzą” firmy?
- Każdy pracownik i każdy student. Już wyjaśniam. W FAKRO dwutorowo realizujemy program ambasadorski w kategorii Pracownik i Student. W ubiegłorocznej edycji nagrodziliśmy aż dziewięciu pracowników. Zostali wyróżnieni za szlachetną postawę godną naśladowania, zaangażowanie w życie firmy, życzliwość, gotowość do współpracy oraz otwartość na nowe wyzwania.

W jaki sposób w program mogą zaangażować się studenci ?
- Przede wszystkim zapraszamy studentów na praktyki w naszej firmie. To doskonała okazja na poznanie jak wygląda praca w FAKRO „od kuchni”, zdobycie doświadczenia, poznanie specyfiki poszczególnych stanowisk. Ambasadorzy Studenci chętnie angażują się również w promowanie firmy na swoich uczelniach czy w środowiskach akademickich. Dzięki temu są z nami w stałym kontakcie. Na kolejnym etapie życia, kiedy rozpoczynają ścieżkę zawodowej kariery nie muszą wyważać otwartych drzwi - wystarczy, że wrócą do nas z pozytywnym nastawieniem i pożądanymi kwalifikacjami zawodowymi.

Zobacz też: Sto lat sądeckiej przedsiębiorczości: Barbara Edelmuller-Generaux i jej Batim

FAKRO otwiera się na młodych. Często organizujecie wizyty studyjne dla studentów i uczniów z naszego regionu?
- Wizyty studyjne są w naszym codziennym grafiku. Wiedza praktyczna zdobyta podczas spotkań doskonale uzupełnia tę teoretyczną, dostępną w szkole czy na studiach. Podczas takich wizyt młodzież zwiedza zakład produkcyjny i ma okazję do porozmawiania z naszymi ekspertami. A co najważniejsze - weryfikuje zasłyszane opinie o warunkach pracy, atmosferze panującej w firmie, jak również całej technologii produkcyjnej i możliwościach rozwoju.

Podczas jednego ze spotkań studyjnych opiekunka grupy powiedziała mi, że zarówno ona jak i uczniowie mieli całkowicie inne wyobrażenie
o tym, jak wygląda proces produkcyjny okna dachowego. Podczas zwiedzania zakładu zostali mile zaskoczeni  nowoczesnym parkiem maszynowym i organizacją procesu produkcyjnego.

Firma FAKRO angażuje się również w życie kulturalne naszego miasta i regionu.
- Wieloletnia już kooperacja firmy ze środowiskiem lokalnym polega na wspieraniu i realizowaniu licznych inicjatyw prospołecznych w trosce o rozwój regionu. Są to działania służące nie tylko rozwojowi sądeckiej przedsiębiorczości i tworzeniu nowych miejsc pracy, ale również projekty wspierające rozwój całego regionu i kraju w zakresie kultury, sportu i edukacji.

Słyszeliśmy, że pracownicy FAKRO mogą dojechać do pracy z przystanków szynobusu?
Tak, to prawda! Uruchomiliśmy kurs dla pracowników produkcji. Osoby korzystające z szynobusu na trasie Chełmiec – Nowy Sącz są odbierane z przystanku Nowy Sącz Miasto i dowożone do pracy. A później odwożeni ponownie na przystanek. Pracownicy chwalą sobie to rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu nie muszą się stresować, że nie zdążą dotrzeć do pracy na czas albo, że szynobus odjedzie im sprzed nosa.

Jak „dostać się” do FAKRO? Wysyłamy aplikację i co dalej?
- Jeśli państwa kwalifikacje pokrywają się z naszymi oczekiwaniami, zapraszamy na rozmowę kwalifikacyjną. Już na etapie rekrutacji staramy się możliwie najlepiej rozpoznać predyspozycje kandydata. Nieocenione jest też dopasowanie do zespołu i asymilacja z kulturą organizacyjną firmy. Wspieramy nowego pracownika organizując szkolenia przygotowujące go do pracy na danym stanowisku, tzn. prowadzimy coraz bardziej popularny ,,onboarding’’. Takie działania sprawiają, że nowi pracownicy szybciej adoptują się do miejsca pracy, z zapałem angażują się w pracę i codzienne życie firmy – stają się jej częścią.

Rozmowa kwalifikacyjna to dla większości z nas duży stres. Jak jej nie spalić?
- Przede wszystkim należy być punktualnie. Ubrać się zgodnie z zasadami biznesowego savoir vivre i być sobą. Pracodawca nie szuka ideału wykreowanego poprzez poradniki internetowe. Oczekuje od kandydata przedstawienia swoich umiejętności oraz zdobytych kompetencji. Jednocześnie ceni sobie, kiedy kandydat opowiada jak potrafi poradzić sobie w trudnych sytuacjach i pokazać jak porażkę przekuć w sukces, wyciągając z niej naukę na przyszłość.  

Pewnie na rozmowach biorą Państwo kandydatów pod włos? Teraz odwróćmy role - dlaczego warto pracować w FAKRO?
- Jesteśmy polską firmą, która oferuje stabilne warunki zatrudnienia i elastyczny czas pracy. Nasi pracownicy mogą korzystać z szerokiej oferty szkoleń, w ramach których podnoszą swoje zawodowe kompetencje. Stawiamy na nowe technologie, wymagające znajomości programowania, obsługi automatycznych centrów obróbczych oraz magazynowych systemów informatycznych. Ponadto mają możliwość bezpłatnego uczestnictwa w kursach języka angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. To ważne szczególnie dla osób, dla których rozwój jest jednym z priorytetów. Poprzez zgłaszanie pomysłów usprawniających procesy technologiczne i miejsca pracy, w ramach programu „Zielone punkty”, każdy pracownik może mieć wkład w rozwój i modernizację firmy.

Jakie są Państwa aktualne oferty pracy?
- Wszystkie aktualne oferty pracy są dostępne na naszej stronie internetowej www.fakro.pl. Obecnie prowadzimy rekrutację na stanowiska takie jak: asystent projektowy konstruktora, specjalista ds. współpracy z architektami, pracownik produkcji, młodszy magazynier, ostrzarz, technolog ds. produkcji, kierowca kategorii C+E, mechanik maszyn, serwisant, czy kierownik ds. planowania produkcji i realizacji sprzedaży. Aplikację można złożyć za pomocą formularza, który również jest dostępny na naszej stronie. Zapraszamy serdecznie wszystkich poszukujących pracy lub aktualnie pracujących, ale zainteresowanych możliwością rozwoju
i pracy z ekspertami.  

Dziękuję za rozmowę.







Dziękujemy za przesłanie błędu