Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
02/01/2020 - 09:00

Sukcesy, porażki i niespełnione obietnice. Taki był rok w sądeckiej gospodarce

Inwestycje sądeckich firm i ich ekspansja na zagraniczne rynki, wielkie kontrakty, pogrzebane biznesowe marzenia, drogi które miały być, ale ich nie ma, mosty, które wreszcie udało się wybudować i te, o które trzeba walczyć. To, naszym zdaniem, najważniejsze wydarzenia w gospodarczym życiu Nowego Sącza w 2019 roku

Konferencja gigant. To było absolutnie rekordowe Forum Ekonomiczne

Ponad dwieście wykładów, debaty, sesje plenarne i ponad cztery tysiące gości z sześćdziesięciu krajów świata, w tym czołowi politycy z kraju i zagranicy. Organizowane po raz dwudziesty dziewiąty Forum Ekonomiczne w Krynicy było rekordowe pod względem ilości wydarzeń i frekwencji. W ciągu niespełna trzech dni odbyło się prawie 340 różnego rodzaju wydarzeń z udziałem bardzo ważnych gości z kilkudziesięciu krajów Europy, Azji, Ameryki .

Wyjątkowym wydarzeniem ubiegłorocznej konferencji była prezentacja „Raportu Forum Ekonomicznego: Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes” opracowanego wspólnie przez Instytut Studiów Wschodnich oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Autorzy dokumentu przedstawili wybrane wyzwania stojące przed krajami regionu. To  był swoisty puls tego, co dzieje się w naszej części kontynentu.

Jak zawsze najbardziej gorącym wydarzeniem krynickiej konferencji było przyznanie dorocznej nagrody Człowiek Roku, którą tym razem otrzymał premier Mateusz Morawiecki.  – Nasz laureat jest zmorą współczesnych neoliberałów. Jego rząd z jednej strony realizuje wielkie projekty społeczne, z drugiej obniża podatki i obciążenia firm – mówił Zygmunt Berdychowski w wygłoszonej na cześć laureata uroczystej laudacji.

- W roku 2015, w obliczu zapowiedzi wielkich programów socjalnych Prawa i Sprawiedliwości nawet ostrożni makroekonomiście i znawcy gospodarki wieszczyli zbliżający się wielki kryzys budżetowy, krach finansów państwa. Tymczasem nic z tych katastroficznych wizji się nie sprawdziło.

- To wielka zasługa laureata nagrody, który z biznesu przeniósł do polityki takie kategorie jak sprawność i efektywność działania, umiejętność zarządzania dużymi zespołami ludzi, planowanie i egzekwowanie realizacji tych planów - podkreślał Berdychowski. 

Forum Ekonomiczne to nie tylko trzy dni wizyt czołowych polityków i przedsiębiorców z kraju i za granicy, miejsce najpoważniejszych dyskusji, decyzji biznesowych i politycznych deklaracji. To także impuls dla lokalnego biznesu, który z marki konferencji czerpie wymierne korzyści. Dla Krynicy to ważne wydarzenie z wizerunkowego i biznesowego punktu widzenia, szczególnie dla branży hotelarskiej zyskującej konkretny zastrzyk gotówki.

Goście Forum zapełniają nie tylko hotele i pensjonaty. Uczestniczący konferencji nie funkcjonują przecież w zamkniętej przestrzeni na deptaku. Korzystają z okolicznych kawiarni, restauracji i sklepów. Dla lokalnego biznesu to spory zarobek zdobyty w ciągu zaledwie kilku dni, także nadzieja, że goście konferencji, ci z kraju i zagranicy, w przyszłości powrócą do Krynicy jako turyści. 

StronyDziękujemy za przesłanie błędu