Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 października. Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra
16/09/2021 - 16:10

Szkło i beton. Kolejna budowa gigant rzut beretem od Nowego Sącza [ZDJĘCIA]

Jeszcze niedawno były tu tylko fundamenty, teraz stoją już mury gigantycznej budowli w Łącku. W centrum wsi stanie przeszklone cudo, w którym ma się mieścić tętniące życiem Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej. Takiej inwestycji może pozazdrościć gminie niejedno miasto

To ma być przeszklona, nowoczesna budowla na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Jej konstrukcja  opiera się na czterech kondygnacjach, w tym jednej podziemnej. Prace, które ruszyły z początkiem roku, idą pełną parą. 

Czytaj też Praca wre. Ruchliwe, feralne skrzyżowanie szybko zamienia się w rondo[ ZDJĘCIA]   

- Mury już stoją. Teraz trwają roboty związane z konstrukcją dachu. Przed jego przykryciem  trzeba jeszcze zrobić instalacje wentylacyjne -  mówi wójt gminy Jan Dziedzina.- Roboty przy stanie surowym są mocno zaawansowane. Powinny się zakończyć  jeszcze we wrześniu.  Firma, która zajmie się stolarką już zrobiła pomiary.

Takiego centrum kultury może pozazdrościć Łącku niejedno duże miasto. Na parterze będzie się mieścić informacja turystyczna, kawiarnia, sala wystawiennicza, pomieszczenia na zajęcia warsztatowe i artystyczne, a także mediateka. Pierwsze piętro zajmą pomieszczenia domu kultury, drugie,  sale lekcyjne szkoły muzycznej. Będzie też sala kinowo-teatralna na blisko trzysta miejsc, szkoła muzyczna,  biblioteka, świetlica, sale dla orkiestry dętej i regionalnych zespołów.  

- To ma być uporządkowanie naszej przestrzeni regionalnej, kulturalnej i społecznej. Centrum pomieści to wszystko nad czym trzyma pieczę gminny ośrodek kultury. Chcielibyśmy doprowadzić do powstania centrum myśli i regionalnej tradycji sadowniczej. Byłoby to nie tylko coś na kształt muzeum, ale także miejsce, w którym można organizować sympozja i konferencje – tłumaczy  Dziedzina i zapewnia, że będzie to miejsce wyjątkowe, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Na razie można to zobaczyć na wizualizacji.

Nigdy nie było też w Łącku tak wielkiej inwestycji. Jej koszt to  29 milionów złotych. Skąd gmina ma na to pieniądze? Jak wyjaśnia wójt, samorząd uzyskał 6 milionów unijnej dotacji. Na budowę centrum edukacji zostały też przeznaczone fundusze z samorządowej tarczy antykryzysowej.

Czytaj też Ekspresem postawili u nas Romom domy za 900 tysięcy

- Od strony finansowej mamy wszystko spięte, bo inaczej nie moglibyśmy  podpisać umów z firmami, które inwestycje realizują – mówi Dziedzina. Wszystko będzie gotowe jesienią przyszłego roku. (jagienka, michalik@sadeczanin.info)m  Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny 2021 - katalog