Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/12/2016 - 13:00

Szlaban na pracę przy komputerze dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią?

Od stycznia 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy w myśl których przy pracach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia, nie będzie można zatrudniać jedynie kobiet w ciąży i karmiących piersią. Wcześniej podobne obostrzenia obejmowały wszystkie panie. Teraz m.in. na wielogodzinną pracę przy komputerze dostaną szlaban jedynie kobiety ciężarne i karmiące piersią.

- Projekt rozporządzenia zawiera między innymi zapis o zakazie pracy przy monitorach ekranowych w łącznym czasie ponad 8 godzin na dobę i 45 minut w każdej godzinie - wyjaśnia Jadwiga Zawieja z Okręgowego Inspektoratu Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie.

Zobacz też: Policja przesłuchuje kobiety oszukane na „pracę” w ciąży

Jednocześnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nadal prowadzi prace nad zmianą przepisów w sprawie wykazu pracy szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia kobiet. Aktualnie przekazano tekst projektu do konsultacji m.in. ze związkami zawodowymi, przedstawicielami pracodawców i do pozostałych resortów.

Jakie prace obecnie uznaje się za wzbronione dla kobiet w ciąży?

- prace związane z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała,

- prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym,

- prace w hałasie i drganiach,

- prace narażające na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego oraz prace przy monitorach ekranowych,

- prace pod ziemią, poniżej poziomu gruntu i na wysokości,

- prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu,

- prace w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi,

- prace w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych,

- prace grożące ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi.

Skąd to zamieszanie? W aktualnie obowiązującym Kodeksie Pracy przed pracą w takich warunkach chronione są wszystkie kobiety. Komisja Europejska uznała ten zapis jako dyskryminujący i zasugerowała jego zawężenie do pań spodziewających się dziecka i karmiących piersią.

Nadal będzie obowiązywać zakaz wypowiadania umowy o pracę ciężarnym paniom. Zapis ten nie dotyczy jedynie tych, które zatrudnione są na umowie próbnej nie przekraczającej jednego miesiąca i w sytuacji gdy firma ogłasza upadłość albo podlega rozwiązaniu.

Zobacz też: 14 poszkodowanych ciężarnych. Reszta to ścisła tajemnica

Umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Pracodawca nie może zatrudniać kobiety w ciąży w porze nocnej lub w godzinach nadliczbowych nawet jeśli kobieta wyraża gotowość do takiej pracy. Kolejna bardzo ważna sprawa - kobieta w ciąży nie może pracować dłużej niż 8 godzin. Pracodawca nie może jej wysyłać na delegację, zmieniać miejsca pracy ani zatrudniać w systemie pracy przerywanej za to ma obowiązek – przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia – zwalniać ją na badania lekarskie, jeśli nie można wykonać poza ustalonymi godzinami pracy.

Jakie są i jakie będą nowe prawa kobiet karmiących? O tym napiszemy już jutro.

ES [email protected] Fot. ilustracyjne: archiwum sadeczanin.info/sxc.hu







Dziękujemy za przesłanie błędu