Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 22 września. Imieniny: Maury, Milany, Tomasza
06/03/2017 - 15:10

Tajemnicza lokomotywa Newagu już gotowa

Sądecki Newag skończył budowę ciągle owianej tajemnicą lokomotywy. To pojazd z platformy Dragon. Firma nie zdradza dla kogo pojazd wyprodukowała.

Zdęcia gotowej już lokomotywy, pojawiły się w sieci. Dla kogo Newag pojazd wyprodukował? Nadal nie wiadomo. Na lokomotywie, widnieje tylko logo sądeckiego przedsiębiorcy.

Przeczytaj też Lokomotywy Newagu uwiodły Brytyjczyków. Za 75 milionów

Według ustaleń portalu rynek kolejowy odbiorcą Dragona jest mazowiecki producent betonu towarowego i kostki brukowej, firma Budokrusz, co jest  o tyle zaskakujące, że to zamówienie spoza branży. Jednak firma - jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie przedsiębiorstwa - ma licencję przewoźnika kolejowego.

Branżowcy spekulują też, że tajemnicza lokomotywa została zbudowana w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dragony to pierwsze w Europie polskie sześcioosiowe lokomotywy wyposażone w dodatkowy silnik spalinowy do prac na bocznicach i liniach niezelektryfikowanych. Na testowanie innowacyjnych rozwiązań sądecka firma otrzymała z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mln złotych.

Przeczytaj też Wygrana batalia Konieczka. Po "dociśnięciu" lokalnych polityków Newag w rządowym programie Luxtorpeda ! Dało się?

Na sądeckiego Dragona postawiła jak dotąd zajmująca się europejskimi towarowymi przewozami kolejowymi brytyjska firma Freightliner. Dla polskiego oddziału koncernu Brytyjczycy zamówili pięć lokomotyw elektrycznych Dragon. Kontrakt opiewa na 75 mln złotych.(ami), fot.NewagDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI