Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 6 grudnia. Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja
30/08/2022 - 16:15

Tak ludzie ratują swoje bankowe oszczędności. Mamy nowy, kolejny hit?

Po tym jak w zastraszającym tempie inflacja zaczęła zjadać niskooprocentowane, trzymane w bankach oszczędności, jedni rzucili się do kupowania rządowych obligacji, ci bardziej zamożni kupują nieruchomości… za granicą. Popularnością cieszą się domy i mieszkania w Bułgarii, Italii, Hiszpani czy Chorwacji. Wśród tych, których stać na drugie lokum poza krajem są też mieszkańcy naszego regionu.

Polacy masowo kupują domy i mieszkania na południu Europy

Ci, którym inflacja w zastraszającym tempie zjada niskooprocentowane, trzymane w bankach oszczędności, nie tylko rzucili się do kupowania rządowych obligacji. Zaczęli też masowo kupować domy i mieszkania… za granicą, o czym pisze portal inpoland.pl.

czytaj też Złe wieści. Na sądeckim rynku pracy stało się coś, czego nie było tutaj od lat 

Hitem  jest Bułgaria, gdzie Polacy będą wkrótce największą grupą obcokrajowców, którzy wykupują tam mieszkania. Jak podaje serwis, wczasywbulgarii.pl cytowany przez In Poland,  wabikiem na Polaków są ceny. - Dwupokojowe mieszkanie z widokiem na morze  można kupić w Bułgarii w cenie kawalerki w Warszawie. Kilka miesięcy temu taką nieruchomość można było kupić już za 35 tys. euro. Teraz te kwoty się podwoiły, ale i tak kuszą obcokrajowców.


Jeszcze dwa lata temu najwięcej domów i mieszkań kupowali w Bułgarii Rosjanie. Kiedy zamknięto im granicę, zaczęli masowo sprzedawać nieruchomości, które teraz kupują Polacy. - Zainteresowanie jest tak duże, że nawet już nie reklamujemy się, bo wtedy nie bylibyśmy w stanie wszystkich obsłużyć – mówi serwisowi In Poland pośrednik w zakupie nieruchomości w Bułgarii.

Przykładowe ceny za mieszkania w Bułgarii:

  • 34-metrowe mieszkanie w Złotych Piaskach - 22 500 euro
  • 67-metrowe mieszkanie w apartamentowcu-mrówkowcu w Złotych Piaskach (jedna sypialnia) - 48 500 euro
  • Umeblowane mieszkanie z jedną sypialnią (70 metrów kw., klimatyzacja, winda, basen, ochrona) w Złotych Piaskach - 63 500 euro
  • Skromnie umeblowany apartament z dwoma sypialniami w Warnie (122 metry kw.)  - 80 000 euro (656 euro/m. kw.)
  • 80-metrowy, lekko zaniedbany wiejski dom z dwoma sypialniami 40 minut samochodem od Warny (rejon Dobrich) z działką 1000 metrów kw. - 20 000 euro

Hitem są mieszkania nie tylko w Bułgarii

Polacy chętnie kupują też nieruchomości w Hiszpanii. Jak pisze in.poland.pl, w pierwszym kwartale 2022 roku polscy inwestorzy byli już drugą grupą kupujących, która najbardziej urosła rok do roku, czyli aż o 175 procent, na co wpływ niewątpliwie miała inwazja Rosji na Ukrainę.

czytaj też Rozdwojenie jaźni w Nowym Sączu. Mieszkańcy miasta to nieszczęśliwi optymiści  

Sądeczanie też chcą też  inwestować w nieruchomości za granicą

Wśród tych, którzy chcą zainwestować w lokum za granicą są też mieszkańcy naszego regionu. Zuzanna i Kuba, sądeckie małżeństwo mieszkające teraz w Krakowie,  przymierza się do kupna domu w Hiszpanii, gdzie chcieliby się przenieść na jakiś. Łukasz  jest programistą, Zuzanna jest audytorem. Oboje pracują zdalnie dla zagranicznych firm.

- Właściwie nie ma to dla nas znaczenia, gdzie będziemy mieszkać. Poza tym kupno nieruchomości to po prostu pewna inwestycja. Na razie przeglądamy oferty – mówią małżonkowie.

Czytaj też Jest nowy sprzedawca węgla. Gdzie i za ile szybko można kupić opał?  

Na liście krajów,  gdzie Polacy kupują nieruchomości, są też Włochy i Chorwacja. Niezależnie od wybranego państwa, Polacy decydują się na korzystanie z  mieszkania czy domu w systemie mieszanym. Latem lokum wynajmują turystom i w ten sposób mieszkanie na siebie zarabia, poza sezonem przyjeżdżają właściciele. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu