Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
12/01/2021 - 19:25

Tak wykurzamy turystów z Sądecczyzny. Internet grzeje się od komentarzy

Tych, którzy podupadli na zdrowiu, lekarze wysyłają do uzdrowisk, także tych na Sądecczyźnie. W zimie od takiej kuracji można się pochorować, a właściwie to… udusić. Tak wygląda „piękny, mroźny dzień” w Piwnicznej-Zdroju! To kolejne zdjęcie kopciucha, jakie trafiło do sieci, a na naszym redakcyjnym funpage’u pod artkułami o smogu grzeje się od komentarzy.

Piwniczna- Zdrój, to brzmi dumnie. Zgodnie z polskim ustawodawstwem do nazwy miejscowości, może zostać dodany ten człon jeżeli podstawą leczenia uzdrowiskowego są wody lecznicze.  Może jednak na okres zimy „zdrowy zdrój” powinien zostać amputowany od nazwy znanego w całej Polsce górskiego miasteczka?

Czytaj też  Kto ma mocne nerwy, niech jedzie do Chełmca. Jest tam coś, co może przerazić 

Zdjęcie, które trafiło do sieci dowodzi, że kiedy temperatura spada, lepiej  nad Popradem się nie pokazywać, bo miejscowi po prostu „wykurzają” kuracjuszy i turystów, tak  ironicznie piszą internauci, którzy  regularnie wysyłają do „Sądeczanina” foty kopciuchów niemal ze wszystkich miejscowości w powiecie, także tych uzdrowiskowych. Od widoku kominów wypluwających kłęby czarnego dymu bije groza. Na naszym redakcyjnym funpage’u pod artykułami o smogu grzeje się od komentarzy.

Są tacy, którzy uważają, że właścicieli  kopciuchów trzeba bezwzględnie karać.  

Prosta sprawa, trzeba wprowadzić zakaz palenia węglem, drewnem jak w Krakowie i nie będzie problemu z tym, co leci z komina. Nie masz właściwego pieca, to codziennie, jak na kwarantannie, przyjeżdżają i wlepiają mandat pięćset złotych,  aż ci wbiją z głowy, że czas to g**no wymienić.

Ale podnoszą się głosy, że nie każdego stać na inne ogrzewanie.  

- To tak pięknie się mówi, zmień stary piec na nowy,  a najlepiej na  gazowy, albo na ogrzewanie prądem.  A i pelet też nie jest tani.

- Prawda jest taka, że nikt nic z tym nie robi, bo nie ma sensownych dopłat na wymianę pieców czy też na odnawialne źródła energii, nie mówiąc o tym,  że dla firm niczego nie ma ...śmiać mi się chce, jak ktoś myśli że duży dom można ogrzać śmieciami – komentuje ktoś inny.

Zdaniem niektórych, rozpętała się smogowa histeria. - Dziesięć, piętnaście lat temu,  każdy miał piec węglowy lub miałowy, palił ile się dało i nie było problemu z zanieczyszczonym powietrzem, więc to nie tylko przez to. Dawniej samochody spalały sześćdziesiąt, siedemdziesiąt  procent więcej paliwa i nie było tego problemu.

Ten komentarz wywołał irytację innego uczestnika gorącej dyskusji na funpage’u „Sądeczanina”  - Najbardziej lubię te komentarze " kiedyś to się paliło, ale teraz nie można bo komuś to przeszkadza ". Wiedza, świadomość i postęp dla tych osób to nieznane słowa . I małe ciasne mózgi nie potrafią tego pojąć. Podejrzewam że gdyby nie Unia, to nawet by się o tym nie mówiło - trulibyśmy się dalej.

Najczęściej powtarzają się głosy o konieczności zaostrzenia restrykcji. Co teraz grozi za wytopienie kopciucha, który dymi na czarno, bo ktoś zwyczajnie pali śmieci?

Kto zostanie przyłapany przez gminną czy miejską straż na gorącym uczynku, może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. Jeśli odmówi jego przyjęcia, sprawa może trafić do sądu skończyć się grzywną sięgającą 5 tys. złotych.

Są też tacy, którzy stawiają na edukację. A gdzie nauka czystego palenia! To są skutki tej nowoczesnej walki ze smogiem Alarmów Smogowych,  które do niczego dobrego nie doprowadziły. Czy ktoś to widzi??? Były pokazy w Sączu czystego palenia. Gdzie propagowanie najszybszego i najtańszego sposobu na ograniczenie smogu!

Sposób czystego palenia propagowaliśmy na łamach „Sądeczanina” . niejednokrotnie. Ostatnio w artykule Jak tropiliśmy czarny dym z komina w Sączu na osiedlu Zawada i co z tego wyszło.

Przypominamy jeszcze raz technikę palenia „od góry”, do czego zachęcał sądecki kominiarz Tomasz Szołdrowski.

- Trzeba odwrócić palenie tradycyjne. Najpierw zasypać węgiel, a potem zrobić ognisko -tłumaczy. To, jak zapewnia, nie tylko skuteczny sposób na to, żeby z komina nie wydobywał się szkodliwy dym. Można też zaoszczędzić opał. Jak to zrobić? Widać to na filmie.

- Ten sposób palenia powoduje, że z tego samego kierunku będzie napływać powietrze i opał , który się spala - tłumaczy Szołdrowski. - To powoduje, że części lotne i stałe węgla będą spalane niemal w stu procentach. Chodzi o to, żeby nie było dymu i szkodliwych związków. Węgiel będzie się wypalał stopniowo, z góry na dół. Dzięki temu nie ma kłębów czarnego dymu radzi kominiarz.(jagienka.michalik@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu