Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 1 kwietnia. Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
20/02/2020 - 10:45

Te dane są naprawdę zdumiewające. Tłusty czwartek w liczbach.

Puszysty i jednocześnie lekko zapadnięty, a jasna obwódka dookoła ma świadczyć o tym, że ciasto smażone było na świeżym tłuszczu. Taki jest idealny pączek, bohater Tłustego Czwartku. Dziś liczony na miliony sztuk.

Szacuje się, że w Tłusty Czwartek spożywamy przeciętnie około 100 milionów pączków, czyli na jednego mieszkańca Polski przypada 2,5 pączka – wynika z wyliczeń Banku BNP Paribas.

Przy założeniu, że przeciętny pączek waży około 70 gramów,  dziś zjemy  7 tysięcy ton tego słodkiego przysmaku. Do przygotowania odpowiedniej ilości ciasta drożdżowego, w piekarniach, cukierniach i domach zostanie zużyte łącznie  blisko 2,5 tysiąca ton mąki pszennej, 500 ton cukru, 500 ton masła, 1,3 mln litrów mleka oraz około 25 mln sztuk jaj.

Czytaj też Niech żyją pączki czyli o sile rażenia cudownej, smakowitej kalorycznej bomby  

- Ceny pączków w sklepach i cukierniach zaczynają się od kilkudziesięciu groszy, sięgając nawet 5-6 zł za sztukę- mówi Marta Skrzypczyk, dyrektor biura analiz sektora rolno-spożywczego w Banku BNP Paribas. -  Jest to uzależnione od miejsca zakupu, wielkości miasta, ale też, co ciekawe - pory dnia.

- Jeżeli natomiast zdecydujemy się na przygotowanie pączków w domu, a po poszczególne składniki udamy się do sklepów osiedlowych czy małoformatowych, to koszt przygotowania jednego pączka może wynieść przeciętnie od 1,16 zł do 1,60 zł – dodaje Skrzypczyk.  Jednak ze względu na wzrosty cen detalicznych cukru, mąki oraz olejów, koszt ten będzie o około 5-6 proc. wyższy niż w ubiegłym roku.

Składnikiem, za który zapłacimy mniej, jest masło. Według danych GUS, w grudniu 2019 roku ceny detaliczne masła były przeciętnie o ok. 14 proc. niższe niż rok wcześniej. Z kolei największy wzrost cen, o 23 proc.  w relacji rocznej,  odnotowano w przypadku cukru.

Samodzielne przygotowanie pączków to zadanie pracochłonne. Dotyczy to także ich produkcji w zakładach przetwórczych. Według danych PontInfo udział kosztów pracy w kosztach działalności operacyjnej branży piekarniczej i ciastkarskiej wynosił w ostatnich latach około 18 procent.

Dla porównania, w przypadku sektora spożywczego ogółem kształtował się na poziomie 8 proc. Tym samym branża w dużo większym stopniu odczuwa narastający problem z dostępem do pracowników. W 2019 roku koszty wynagrodzeń w cukierniach i piekarniach wzrosły o prawie 13 proc., podobnie jak koszty energii, zaś koszty surowców, stanowiące około 41 proc. kosztów ogółem, zwiększyły się o około 8 proc.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu