Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
26/09/2023 - 06:40

Teraz kierowca może zredukować punkty karne, ale to kosztuje. Ile?

Od 17 września obowiązują przepisy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, które pozwalają zredukować liczbę punktów karnych na koncie kierowcy dzięki odbyciu specjalnego kursu. Choć kosztuje on sporo, chętnych jest coraz więcej.

Punkty karne mogą uniemożliwić korzystanie z samochodu jako środka transportu, co w wielu profesjach uniemożliwia wręcz wykonywanie pracy. Dla kolejnych grup Polaków mieszkających poza miastem to problem z dojazdem do pracy. Dlatego nie brakuje chętnych do zredukowania punktów karnych kosztem nawet sporego wydatku.

Jak zredukować punkty karne, ile to kosztuje

Zgodnie z obowiązującymi od połowy września przepisami każdy kierowca z co najmniej rocznym stażem za kierownicą może odbyć specjalny kurs, którego ukończenie spowoduje zmniejszenie liczby punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Kursy takie organizują wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego – WORD.

Kurs to osiem godzin zajęć prowadzonych przez policjantów ruchu drogowego oraz psychologów transportu. Następnie odbywają się ćwiczenia pod nadzorem osoby uprawnionej do egzaminowania osób zdających na prawo jazdy.

Ukończenie kursu jest potwierdzane specjalnym zaświadczeniem wydanym przed dyrektora WORD oraz informacją przesłaną do jednostki policji, wskutek czego z konta kierowcy po zakończeniu takiego kursu znika 6 punktów.

By zredukować konto z punktami karnymi o kolejne punkty trzeba jednak czekać pół roku, bo zgodnie z nowymi przepisami z takiego kursu doszkalającego z redukcją punktów nie można korzystać częściej niż raz na pół roku.

Kurs kosztuje około tysiąca złotych, ale dla osób, dla których samochód jest narzędziem pracy cena za odjęcie punktów jest sprawą wtórną, stąd zapotrzebowanie na kursy przerosło oczekiwania organizatorów.

Kto punktów karnych nie zredukuje przez uczestnictwo w kursie

Jednak by skorzystać z możliwości redukcji punktów karnych dzięki udziałowi w specjalnym szkoleniu trzeba posiadać prawo jazdy co najmniej rok.

Kierowcy z krótszym stażem nie mogą liczyć na odjęcie punktów karnych nawet za cenę odbycia takiego kursu. Jeśli przekroczą limit punktów (teraz dla nich to 20 punktów karnych), utracą prawo jazdy i praktycznie muszą się o nie ubiegać od nowa, odbywając kurs na prawo jazdy jak każdy inny nowicjusz.

Kierowcy z odpowiednim stażem mogą ponadto skorzystać z kursu pod warunkiem, że w dniu rozpoczynania takich zajęć nie mają na koncie więcej niż 24 punkty karne.

Warto też pamiętać, że w przypadku punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego następuje automatyczna ich redukcja – znikają one z konta w rok po naruszeniu przepisów, a nie dopiero po dwóch latach, jak było do 17 września.  ([email protected]) fot. cocoparisienne/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu