Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 31 maja. Imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
28/06/2019 - 11:45

Tor saneczkowy w Krynicy: nadzieja powraca

W Krynicy-Zdroju powraca nadzieja na budowę sztucznie mrożonego toru saneczkowego na Górze Parkowej. Podczas obrad w Warszawie Delegaci Polskiego Związku Sportów Saneczkowych jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą inwestycji, która została zatrzymana w 2009 roku.

8 czerwca w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Delegatów Polskiego Związku Sportów Saneczkowych z udziałem zaproszonych gości, w tym  burmistrza Krynicy-Zdroju Piotra Ryby.

Głównym tematem dyskusji była konieczność rozwijania infrastruktury saneczkowej w Polsce, w tym wznowienie zatrzymanej dziesięć lat temu budowy toru lodowego sztucznie mrożonego na Górze Parkowej. 

- "O planach budowy toru ciepło wyrażali się obecni na spotkaniu przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego". – mówi włodarz uzdrowiska- "Inżynierowie z firmy Perbo Projekt omówili szczegóły techniczne planowanego toru na Górze Parkowej, wzbudzając wśród słuchaczy ogromne zainteresowanie".

Podczas warszawskich obrad jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie wznowienia budowy toru lodowego sztucznie mrożonego w Krynicy-Zdroju. Uzdrowisko ma ponad stuletnie tradycje związane z saneczkarstwem. Pierwsza sekcja tej dyscypliny sportu zawiązała się w 1909 roku.

W 1929 roku wybudowano pierwszy tor saneczkowo-bobslejowy, naturalnie mrożony.  W 2008 roku rozpoczęto na Górze Parkowej budowę nowoczesnego obiektu, mrożonego sztucznie. Opracowano projekt, uzyskano wszystkie pozwolenia. Wykonano wiele prac ziemnych, w tym budowę mostów i drogi transportu sanek, wydając na prace kilka milionów PLN z budżetu planowanego na poziomie do 80 milionów PLN.

Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Delegatów Polskiego Związku Sportów Saneczkowych stwierdziło m.in, że: „Najlepszą lokalizacją dla tej inwestycji jest posiadająca bogatą historię uprawiania tych olimpijskich, zimowych dyscyplin sportu, rozpoznawalna w świecie Krynica-Zdrój. Dlatego też popieramy starania władz miasta Krynicy-Zdrój zmierzające do wznowienia zatrzymanej w 2009 roku budowy toru lodowego sztucznie mrożonego na Górze Parkowej”.

(MK) fot. własne, PZSSDziękujemy za przesłanie błędu