Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
15/06/2023 - 12:25

Trybunał europejski: bankom za kredyty frankowe nie należą się ani odsetki, ani opłaty za korzystanie z kapitału

Banki straciły w czwartek 15 czerwca 2023 r. ostatni sposób odstraszania kredytobiorców frankowych od pozywania ich do sądu o unieważnienie umów kredytowych z powodu zastosowania w nich niedozwolonych klauzul. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Uznał, że takie roszczenie ze strony banku jest bezpodstawne.

Sam wyrok nie jest niespodzianką, bo zgodnie z tradycją jego sedno awizowane było wcześniej przez rzecznika Trybunału, co w praktyce jest równoznaczne z późniejszym orzeczeniem TSUE, ale w obrocie prawnym liczą się nie oświadczenia, ale prawomocne wyroki sądów. Teraz więc to już twarde prawo. 

Bankom nic się nie należy za kapitał rozliczany we frankach

Oczywiście wyrok TSUE niczego polskim sądom nie narzuca, ale w praktyce ferując wyroki w konkretnych sprawach kierują się one właśnie orzeczeniami m.in. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Europejski trybunał uznał, że postępowanie banków wobec kredytobiorców przy udzielaniu kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich było nieuczciwe i jako takie nie może korzystać z prawa do rekompensaty za korzystanie z kapitału, który był przedmiotem nielegalnej praktyki.

Jak komentują prawnicy, tak dotkliwa sankcja – pozostanie banku po unieważnieniu umowy bez odsetek i jakiejkolwiek innej korzyści z udostępnianego kredytobiorcy kapitału, to działanie prewencyjne TSUE mające zniechęcać przedsiębiorców do stosowania takich nieuczciwych praktyk.

Będzie nowa fala pozwów o unieważnienie umów i zwrot pieniędzy?

W aktualnych wyliczeń wynika, że wciąż ok. 160 tys. osób spłacających kredyty frankowe nie występowało do sądu o unieważnienie umów i obsługuje je zgodnie z ich treścią.

Zdaniem prawników wielu z nich czekało właśnie na gwarancję, że w rewanżu za zgłoszone wobec banku roszczenie ten nie pozwie ich i nie każe płacić bliżej nieokreślonej kwoty opłaty za korzystanie z kapitału w miejsce odsetek od kredytu. Teraz wyrok TSUE, na który zresztą trzeba było czekać dwa lata, zwalnia ich z tej obawy - mogą więc ruszyć z nową falą pozwów do sądów.

Ale to nie jedyna nowa fala procesów, których powinny spodziewać się banki. Z ok. 750 tys. kredytów frankowych, które w sumie zostały udzielone przez banki, 400 tys. już spłacono. W 60 tys. przypadków kredytobiorcy poszli na ugodę z bankiem, a w sądach jest wciąż 130 tys. spraw do rozstrzygnięcia.

W ocenie prawników wiele osób z tego grona – zarówno z grona po spłacie, po wyrokach jak i w toku pozwów, posiłkując się orzeczeniem TSUE może wytoczyć przeciwko bankom dodatkowe roszczenia.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim.

POBIERZ TREŚĆ WYROKU (pdf)Dziękujemy za przesłanie błędu