Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
22/01/2020 - 08:35

Trzeba wyskoczyć z kasy. Kolej w Małopolsce podnosi ceny biletów

Mieszkańcy Małopolski coraz chętniej podróżują koleją. Statystyki szybują w górę i padają kolejne milionowe rekordy. Fanów jazdy pociągiem, którzy odstawili swoje auta i drogi zamienili na tory, czeka niemiła niespodzianka. Regionalni przewoźnicy od lutego serwują im podwyżkę cen biletów.

Kolej coraz częściej okazuje się znakomitą alternatywą dla samochodów. Po torach Małopolski jeżdżą nowoczesne pociągi, a pasażerowie, także ci z Nowego Sącza, chwalą sobie komfort podróży.

- Coraz częściej jeżdżę z Nowego Sącza do Krakowa pociągiem - mówi Aleksander, student AGH. - Podróż trwa co prawda dłużej, bo nieco ponad trzy godziny, ale jest wygodniej i czas można spędzić efektywniej, bo w pociągu jest wifi i można pracować z laptopem. To zwykły pociąg, który zatrzymuje się na każdej stacji, ale wsiadam w niego z Jamnicy, gdzie mieszkam, prawie pod domem. I bilet jest tani, studencki ze zniżką kosztuje nieco ponad  7 złotych.

Teraz niestety będzie drożej.Od lutego średnio o 10 proc. wzrosną od 1 lutego ceny biletów jednorazowych na pociągi Kolei Małopolskich i Polregio kursujących w województwie małopolskim. Cena większości biletów okresowych, niezależnie od relacji, będzie wyższa o 10 złotych.

Przykładowo, cena biletu na podróż na trasie Kraków – Tarnów wzrośnie o 1 zł do 13 zł, na trasie Kraków – Nowy Sącz o 1,5 zł do 16,5 zł. Podobna podwyżka obejmie bilet z Krakowa do Zakopanego, który będzie kosztował 15,5 zł.

Skąd ta podwyżka? Władze regionu uzasadniają to znacznym wzrostem kosztów świadczenia usług przewozowych.

Jest też dobra widomość. Ci, którzy podróżują na terenie województwa małopolskiego od 17 doczekają się zintegrowanego w pociągach obsługiwanych przez samorządowego przewoźnika Koleje Małopolskie i Polregio.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu