Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
24/06/2017 - 18:45

Trzech wspaniałych. To oni stanęli na podium rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego

Tegoroczny ranking aktywności gmin subregionu sądeckiego wygrała Muszyna. Burmistrz Jan Golba musiał dźwigać aż trzy dyplomy i… telewizor, bo rządzone przez niego uzdrowisko poszło jak burza nie tylko w kategorii głównej dorocznego zestawienia.

Być liderem rankingu to nie lada wyczyn, bo dokonywana raz w roku Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego obejmuje aż dwadzieścia szczegółowych wskaźników oceny i sześć kategorii.

Tę wygraną traktuję jako wspólny sukces całej Muszyny - mówi burmistrz Jan Golba. - To nie są dyplomy dla mnie, ale dla całej społeczności uzdrowiska, która angażuje się w rozwój naszego miasta i gminy. To także wynik  wspólnej pracy naszego samorządu, w którym pracujemy zgodnie i nie kłócimy się. To oczywiście nie znaczy, że nie mamy odmiennych zdań, ale zawsze udaje nam się w najważniejszych sprawach wypracować wspólne stanowisko.

Drugie miejsce zajęła Mszana Dolna  rządzona przez burmistrza Józefa Kowalczyka, trzecie miejsce  przypadło Gminie Uzdrowiskowej Krynica-Zdrój pod rządami burmistrza Dariusza Reśko. 

Nagrody w najważniejszej kategorii wręczał Zygmunt Berdychowski, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa "Sądeczanin" , który podkreślał, że Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego to swoistego rodzaju konfrontacja aktywności.

- To narzędzie, które  pozwala samorządom poznać swoje słabe i mocne strony, a także punkt odniesienia do całego regionu- mówił Berdychowski.

 Zaprezentowane dziś wyniki rankingu Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego wykazały jak trudnym zadaniem jest dbać o przychody, nie zaniedbywać inwestycji, troszczyć się o zbilansowanie wydatków, zachowując jednocześnie wysoki poziom świadczeń dla mieszkańców. Na uroczystej gali, prezentującej wyniki pracy zespołu ekonomistów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Fundacji Sądeckiej, znaleźli się zatem sami najlepsi samorządowcy naszego regionu.

- Ten ranking pokazuje przede wszystkim ogromny potencjał, jaki tkwi w miastach i gminach naszego regionu.  Także jego różnorodność i dynamiczny rozwój, który jest możliwy dzięki dobrym włodarzom samorządów i determinacji samych mieszkańców - mówiła Urszula Nowogórska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego, która tegoroczną edycję wydarzenia objęła honorowym patronatem.

Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego odbyła się już po raz dziewiąty. W tym roku także podzielona została na kilka kategorii. Jako pierwsze zaprezentowane zostały wyniki oceny w kategorii "Generowanie dochodów". Pierwsze miejsce zajęła Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna. Drugie miejsce Gmina Chełmiec rządzona przez Wójta Bernarda Stawiarskiego, trzecie zaś - Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Krynica-Zdrój.

W kategorii "Pozainwestycyjna działalność gospodarcza" triumfowała także Muszyna. Miejsce drugie ex aequo przypadło Mszanie Dolnej, której włodarzem jest burmistrz Józef Kowalczyk i Gminie Uzdrowiskowej Krynica-Zdrój.  Trzecia lokata przypadła Limanowej rządzonej przez burmistrza Władysława Biedę.

Zwycięzcą kategorii "Aktywność Inwestycyjna Gminy" została gmina Kamienica, której włodarzem jest wójt Władysław Sadowski. Drugie miejsce w tej kategorii przypadło gminie Gminie Grybów rządzonej przez wójta Piotra Kroka. Miejsce trzecie Miasto i Gmina Stary Sącz z gospodarzem burmistrzem Jackiem Lelkiem. Dyplomy odebrali przewodniczący rady Gminy Kamienica-Eugeniusz Rutka, wicewójt Gminy Grybów-Andrzej Poręba oraz wiceburmistrz Starego Sącza- Kazimierz Gizicki.

Czwartą kategorią rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego były "Efekty Polityki Społecznej". W tym obszarze, według opracowanych przez ekonomistów PWSZ danych z Regionalnej Izby Obrachunkowej, najlepszy okazał się Nowy Sącz. Dyplom odbierał wiceprezydent Wojciech Piech. Drugie miejsce zajęła Gmina Uzdrowiskowa Krynica-Zdrój, a trzecie miejsce - Miasto i Gmina  Biecz, której włodarzem jest  Mieczysław Wędrychowicz, reprezentowany przez Grzegorza Korzeniec.

Ostatnia, acz równie ważna, podkategoria Oceny Aktywności Gmin to "Dynamika". Tu triumfowało miasto Mszana Dolna, której włodarzem jest burmistrz Józef Kowalczyk. Niemal równie dobre okazały się wyniki Gminy Grybów, co pozwoliło wójtowi Piotrowi Krokowi odebrać dyplom za zajęcie drugiego miejsca. Miejsce trzecie - ex aequo-  przypadło gminie Słopnice , którą rządzi wójt Adam Sołtys oraz gminie Gorlice na czele z wójtem Ryszardem Guzikiem. Nagrodę w imieniu wójta Gminy Gorlice odebrała sekretarz -Halina Oruba.

O wspaniałą oprawę muzyczną Gali zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Barcic pod batutą Jana Jamrozowicza , a w rolę prezenterów wcielili się Jerzy Bochyński wiceprezes Fundacji Sądeckiej  i Monika Fikiel -Szkarłat.

Prezentacji wyników rankingu i gali wręczania nagród towarzyszyły cykl warsztatów „Samorząd Subregionu Sądeckiego – Perspektywa roku 2018".

                                             Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Agnieszka Michalik. Fot. A.M

GALA „Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w 2016
Wygrała Muszyna, druga była Mszana Dolna, trzecia Krynica


Dziękujemy za przesłanie błędu