Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
04/12/2020 - 13:30

Trzymasz żywego karpia bez wody, możesz trafić za kraty

Czy można trafić do więzienia za przytrzymywanie karpi bez wody? W tej sprawie zapadł właśnie precedensowy wyrok. Za kraty omal nie trafili z tego powodu kierownik działu rybnego jednego z warszawskich marketów i jego dwaj pracownicy. Sąd orzekł, że to znęcanie się nad zwierzętami i zadawanie im cierpienia.

Wyrok w tej sprawie właśnie zapadł w Sądzie Rejonowym Warszawa-Mokotów.  Skazani zostali dwaj sprzedawcy oraz kierownik działu sprzedaży jednego z marketów w stolicy.  –

- Sąd nie miał żadnych wątpliwości, że do cierpienia karpi dochodziło. Ryby były wyciągane z basenu, przekładane do innych basenów, bez wody. Często kładzione jedna na drugiej. I, co widać na materiale wideo dołączonym do akt sprawy, wypadały na ziemię, nie miały powietrza, nie miały czym oddychać – uzasadniała wyrok sędzia Katarzyna Zaczek cytowana przez serwis tvn24.pl.

Wobec kierownika stoiska zasądzono rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz nawiązkę w wysokości tysiąca złotych na rzecz fundacji prozwierzęcej. Dwaj sprzedawcy dostali karę 10 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata. Muszą wpłacić po 800 zł na fundację zajmującą się ochroną zwierząt.

Pozew trafił do sądu za sprawą fundacji "Noga w Łapę". Na łamach oko.press mecenas Karolina Kuszlewicz, która w postępowaniu reprezentowała organizację, podkreśla, że wyrok ma charakter wychowawczy i powinien oddziaływać nie tylko na oskarżonych, ale w ogóle na społeczeństwo, w tym duże koncerny, które wciąż dopuszczają do cierpienia karpi.

Idzie zmiana! Idzie nowe! Tyle lat pracy, warto było, by usłyszeć dziś ten wyrok! – cytuje serwis wypowiedź Kuszlewicz

Jak pisze okopress, podczas mowy końcowej 18 listopada mec. Kuszlewicz mówiła, że trzymanie karpia poza wodą da się porównać do podtapiania psa. Jednak o ile to drugie zachowanie wzbudziłoby ostry sprzeciw społeczny i zostało słusznie uznane za przestępstwo, to cierpienie ryby jest już na ogół bagatelizowane. (jagienka.michalik@sadeczanin.info)

Jak traktowane są karpie na Sądecczyźnie? W hipermarkecie Carrefour w Nowym Sączu, gdzie już widzieliśmy żywe karpie, trzymane są w wielkim, pełnym napowietrzanej wody pojemniku.


Dziękujemy za przesłanie błędu