Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
20/12/2020 - 08:20

Ubezpieczyciel zaniża odszkodowanie OC? Zobacz, komu się poskarżyć

- Z przykrością muszę stwierdzić, że w ostatnim czasie zgłasza się do mnie coraz więcej osób, uskarżających się na fakt, że ubezpieczyciele nie wywiązują się ze swojego obowiązku - pisze poseł Barbara Bartuś w swej interpelacji do ministra finansów. - Na porządku dziennym, są sytuacje w których, pomimo spełnienia wszystkich przesłanek do wypłacenia odszkodowania, ubezpieczeni spotykają się z odmową bądź też rażąco nieproporcjonalną do szkody wysokością odszkodowania proponowaną przez zakłady ubezpieczeń.

Wypadek
- Niewielu pokrzywdzonych decyzją odmowną decyduje się na skorzystanie z drogi sądowej ze względu na przewlekłość postępowań, skutkującą dla nich, zwłaszcza przy poważniejszych szkodach, brakiem możliwości korzystania z pojazdów przez wiele miesięcy - dodaje sądecka poseł Barbara Bartuś w swej lutowej interpelacji. - Wielu osób nie stać też na prowadzenie procesu sądowego przeciwko dużym podmiotom, jakim są zakłady ubezpieczeniowe.

Możliwym jest, że ubezpieczyciele postępują w ten sposób będąc świadomi tego, że mały odsetek decyzji odmownych lub rażąco niekorzystnych, znajduje swój finał w sądzie. Biorąc pod uwagę ostateczny rozrachunek, dla ubezpieczyciela masowego wydawanie decyzji odmownych wydaje się korzystniejsze niż przyznawanie należnych odszkodowań, proporcjonalnych do zaistniałej szkody. Zaprzecza to jednak idei ubezpieczeń...

Co odpowiada minister

W odpowiedzi na przesłaną przy piśmie z dnia 13 lutego br., interpelację Pani Poseł Barbary Bartuś nr 2010 w sprawie „przeciwdziałania zaniżaniu odszkodowań przez ubezpieczycieli z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych”, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, zwane dalej „ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych”, jest regulowane ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2214), dalej jako „ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych”.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa m.in. zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Stosownie do treści art. 14 ust. 1-2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.

Ważne terminy

W przypadku gdyby wyjaśnienie w tym terminie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe, nie później jednak niż w terminie 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie, chyba że ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego. W tym 30- dniowym terminie zakład ubezpieczeń jest obowiązany zawiadomić na piśmie uprawnionego o przyczynach niemożności zaspokojenia jego roszczeń w całości lub w części, jak również o przypuszczalnym terminie zajęcia ostatecznego stanowiska względem roszczeń uprawnionego, a także wypłaca bezsporną część odszkodowania.

W myśl art. 14 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, jeżeli odszkodowanie nie przysługuje lub przysługuje 2 w innej wysokości niż określona w zgłoszonym roszczeniu, zakład ubezpieczeń informuje o tym na piśmie osobę występującą z roszczeniem w terminie, o którym mowa w ust. 1 albo 2, wskazując na okoliczności oraz podstawę prawną uzasadniającą całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania, jak również na przyczyny, dla których odmówił wiarygodności okolicznościom dowodowym podniesionym przez osobę zgłaszającą roszczenie. Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.

Należy przy tym zaznaczyć, że już w chwili obecnej w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń opóźnia się z wypłatą odszkodowania, poszkodowany może domagać się zapłaty odsetek za czas opóźnienia na podstawie przepisu art. 481 § 1 Kodeksu cywilnego. Ponadto, należy wskazać, że w przypadku niewypłacenia przez zakład ubezpieczeń odszkodowania w terminie, o którym mowa w art. 14 ust. 1 albo 2, lub niedopełnienia obowiązku, o którym mowa w art. 14 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, organ nadzoru (Komisja Nadzoru Finansowego) stosuje wobec zakładu ubezpieczeń środki nadzorcze określone w art. 362 ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 381, z późn. zm.).

Do kogo z reklamacją?

https://video.onnetwork.tv/embed.php?sid=dXgsMWpBZSww

Na marginesie pragnę zauważyć, że otrzymanie odmownej decyzji ubezpieczyciela nie zawsze musi oznaczać konieczność dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. Na podstawie regulacji ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2279), klient podmiotu rynku finansowego (w tym będący osobą fizyczną ubezpieczający, ubezpieczony, uposażony lub uprawniony z umowy ubezpieczenia) ma możliwość złożenia reklamacji do podmiotu rynku finansowego (którym jest również zakład ubezpieczeń), w której klient zgłasza zastrzeżenia dotyczące usług świadczonych przez ten podmiot.

Po złożeniu przez klienta reklamacji, podmiot rynku finansowego rozpatruje reklamację i udziela odpowiedzi nie później niż 30 dni od dnia otrzymania reklamacji, natomiast w szczególnie skomplikowanych i uzasadnionych przypadkach rozpatrzenie reklamacji nie może przekroczyć 60 dni od dnia otrzymania reklamacji. Niedotrzymanie ustawowo określonych terminów powoduje, że reklamację uważa się za rozpatrzoną zgodnie z wolą klienta.







Dziękujemy za przesłanie błędu