Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory
31/10/2016 - 12:00

Ukraińcy prowadzą własne biznesy w Nowym Sączu. Odwagi im nie brakuje

Stereotyp Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Nowego Sącza wyłącznie w poszukiwaniu pracy łamią dane wydziału przedsiębiorczości miejskiego magistratu. Sąsiedzi zza wschodniej granicy z powodzeniem prowadzą nad Dunajcem własny biznes. Może nie na szeroką skalę, ale zaczynają odważnie.

Z danych wydziału przedsiębiorczości urzędu miasta wynika, że szczęścia w biznesie szuka w Nowym Sączu dziesięć firm. Dużo? Mało? Wygląda na to, że to dopiero początki.

Dwie spośród nich założyli ukraińscy lekarze, którzy wedle kodów klasyfikacji gospodarczej leczą sądeczanom zęby, oferują usługi fizjoterapeutyczne i zajmują się paramedycyną.

Przeczytaj też: Sądecki Newag stawia na spawaczy z Ukrainy  

Jedna z firm, założona najpewniej przez ukraińskiego muzyka, to prywatna szkoła pianistyczna.

Są też dwie firmy zajmujące się szeroko rozumianym doradztwem dla przedsiębiorstw obejmującym między innymi planowanie organizacyjne i strategiczne, opracowanie działalności marketingowej, doradztwo personalne, planowanie organizacji czasu pracy także efektywności i kontroli. W swojej ofercie ukraińskie firmy doradcze mają także projektowanie księgowych systemów informatycznych, doradztwo podatkowe oraz doradztwo związane z ochroną środowiska.

zeczytaj też: Ukrainka Katerena szuka szczęścia w Nowym Sączu: Nasz Zachód jest tutaj

Nie brak też firmy związanych z branża budowlaną. Jedna z nich oferuje specjalistyczne usługi takie jak montaż instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Zajmuj sie też instalowaniem w budynkach drzwi automatycznych i obrotowych, czy podciśnieniowych systemów czyszczących.

Inna z firm oferuje montaż izolacji termicznych, akustycznych i przeciwwstrząsowych. Instaluje także schody ruchome i maszyny przemysłowe.

Dwaj ukraińscy przedsiębiorcy, postanowili szukać szczęścia w handlu. Sprzedają dywany, chodniki, zabawki, urządzenia elektroniczne także , książki, dywany i chodniki.

Agnieszka Michalik fot; własne Dziękujemy za przesłanie błędu