Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 stycznia. Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza
26/06/2019 - 23:50

Upływa termin zakończenia renowacji krynickiego Parku Dukieta. Zdążą?

Dobiega końca przebudowa Parku im. Mieczysława Dukieta w Krynicy-Zdroju, w którym znajduję się m.in. fontanna „setka”. Czy pomimo panujących upałów wykonawca zdąży z terminem oddania całości inwestycji, tj. 30 czerwca?

Park im. dr. Mieczysław Dukieta w Krynicy od czerwca ubiegłego roku przechodzi lifting. Mimo upałów trwają intensywne prace wykończeniowe. Teren powinien zostać oddany do użytku 30 czerwca.

Czy wykonawca zdąży na czas?

Do tej pory oddano do użytku jeden z fragmentów parku, od strony Ławeczki Bogusława Kaczyńskiego.

Przestrzeń parkową uzupełniona jest o nowe atrakcyjne elementy, takie jak schody terenowe z siedziskami oraz leżakami. Nasadzona została też roślinność, tworząca nowe aranżacje istniejących wnętrz parkowych.

Zamontowano elementy małej architektury i wyposażenia parku (m.in. fontanny, które nabierają nowoczesną formę -  w tym możliwość korzystania z nich, jako formy placu wodnego.

Kompleksowej modernizacji poddawane jest jeszcze oświetlenie parkowe.

Zmodernizowano i rozbudowano publiczną toaletę, która na górnej kondygnacji uzupełniona została o funkcję galeryjno-wystawienniczą.

Krynickie planty noszą imię dr Mieczysława Dukieta, specjalisty chorób kobiecych od 1986 roku.. Pod Górą Parkową osiadł w 1928 roku i pracował tu  ponad pięćdziesiąt lat. W tym czasie przyjeżdżały do niego pacjentki z kraju i zza zagranicy, aby leczyć bezpłodność. Wśród nich była księżniczka i późniejsza królowa Holandii Julianna. Jego imię nosi woda mineralna „Mieczysław”.

W Parku wznosi się pomnik prof. Józefa Dietla (1804 - 1874), krakowskiego lekarza zasłużonego dla powstania i rozwoju polskiej balneologii.  W 1900 roku kryniczanie  ufundowali popiersie profesora dłuta Mieczysława Zawiejskiego.  Pierwotnie postument stał w Parku Zdrojowym, na tyłach obecnej Pijalni Głównej.

(MK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu