Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
15/09/2016 - 14:45

Urzędnicy szturmują Facebooka. Małopolscy są w tym najlepsi

Profil Małopolski na Facebooku szturmem zdobywa fanów. Do tej pory profil regionu zgromadził ich ponad 121 tysięcy, zyskując miano największego fanpage regionu w Polsce, prowadzonego przez samorząd.

Strona została uznana również za najbardziej angażującą fanów w kategorii regiony. -Te wyniki to dowód na to, że samorządy coraz lepiej rozumieją siłę mediów społecznościowych - mówi specjalizujący się w Public Relations wykładowca sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej dr Tomasz Zacłona. 

Według raportu Sotrender fanpage Małopolski w lipcu i sierpniu uzyskał czołową pozycję pod względem liczby fanów wśród wszystkich fanpage’ów prowadzonych przez jednostki samorządowe. Strona Małopolski przoduje także pod względem interaktywności. Od lutego stale jest uwzględniana w zestawieniu najbardziej angażujących postów z kategorii regiony, a w lipcu zostawiła konkurentów w tyle, zdobywając miano najbardziej angażującej.

przeczytaj też Małopolska uwiodła internautów „na ojca Knabita”. Będzie z tego biznes na turystach?

O tym, jak chętnie internauci dzielą się treściami zamieszczanymi na fanpage'u świadczy fakt, że wirusowy zasięg stanowi ponad 50 procent ogólnego zasięgu fanpage , dochodząc w niektórych miesiącach do 70 proc całościowego zasięgu treści.

Co tak przyciąga uwagę internautów?

- Obecność i aktywność Małopolski w mediach społecznościowych jest prowadzona według przemyślanej strategii - wyjaśnia - rzecznik prasowy małopolskiego urzędu marszałkowskiego Agnieszka Grybel-Szuber.- Treści publikowane na fanpage wykorzystują wszystkie nowinki techniczne udostępniane przez portal, m.in. GIFy, zdjęcia panoramiczne, reakcje facebookowe.

Jak zdradza rzeczniczka rzecznika posty są przygotowywane w oparciu o ustalony system identyfikacji wizualnej, dzięki czemu są spójne z wizerunkiem marki

Specjalizujący się w Public Relations wykładowca sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu dr Tomasz Zacłona mówi, że te dobre dla profilu Małopolski wyniki to dowód na to, że samorządy coraz lepiej rozumieją siłę mediów społecznościowych.

- Badania pokazują, że coraz więcej informacji zdobywamy w sieci, gdzie odbiór treści jest mniej krytyczny niż wtedy, kiedy korzystamy z mass mediów. Samorządy sięgają więc po bardzo dobry i nowoczesny kanał komunikacji. W ten sposób docierają przede wszystkim do młodych ludzi, którzy chcą się komunikować w oddolny sposób, w tak zwanej hiperzeczywistości, która jest przenikaniem się rzeczywistości wirtualnej i tej realnej.

Fanpage Małopolski publikuje treści, które można pogrupować w kilka kategorii. Wśród nich można znaleźć takie, które kształtują tożsamość marki Małopolska poprzez odwołanie do regionalizmów, kluczowych symboli i zwyczajów związanych z regionem. Pojawiają się także treści promujące najważniejsze wydarzenia i zachęcające do udziału w festiwalach, koncertach czy imprezach sportowych.

- Aby pobudzać aktywność fanów, z myślą o nich przygotowywane są konkursy, zabawy graficzne, małopolskie wyzwania fotograficzne, czy akcje wirusowe. Oprócz regularnej komunikacji, marka w mediach społecznościowych realizuje akcje specjalne i kampanie promocyjne. Ostatnia kampania „Młodość to stan ducha” z okazji Światowych Dni Młodzieży, uzyskała w mediach społecznościowych ponad 6 mln wyświetleń dodaje Agnieszka Grybel-Szuber.

Co daje dobry profil na Facebooku? Wymierne korzyści - odpowiada Tomasz Zacłona

- To aktywne kształtowanie pozytywnego wizerunku regionu przekłada się na ruch turystyczny, na ściąganie inwestorów zagranicznych i kształtowanie pozycji gospodarczej regionu. To daje także pole do wchodzenia w interakcje z mieszkańcami regionu - tłumaczy Zacłona.

Dużą popularnością cieszy się także profil Małopolski na Twitterze – kilka dni temu informacyjne konto @MalopolskaPL przekroczyło pułap 3 tys. obserwujących, co oznacza, że jest on drugim pod względem ilości followersów kontem reigonu na Twitterze. O popularności tego kanału komunikacji świadczy ogromna ilość interakcji oraz zasięg każdego wpisu. Hasztag #Małopolska na stałe wpisał się w społeczność polskiego Twittera.

(ami). fot: Facebook







Dziękujemy za przesłanie błędu