Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
04/06/2020 - 09:55

Urząd Marszałkowski o sprawie Mo-BRUK: milczenie wójta będzie oznaczało zgodę

Kilka miesięcy temu zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z pytaniem o stanowisko, jakie urząd prezentuje w sprawie działalności firmy Mo-BRUK. Marszałek województwa zwrócił się do wójta gminy Korzenna o opinię w tej sprawie.

- Postępowanie jest ciągle w toku – informuje Karolina Laszczak, dyrektor departamentu środowiska. - Zgodnie z ustawą o odpadach, w postępowaniu o zmianę pozwolenia zintegrowanego obejmującego przetwarzanie odpadów wymagane jest przeprowadzenie kontroli instalacji przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w zakresie spełnienia wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska. Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ), przeprowadził taką kontrolę w dniach od 13 do 31 stycznia 2020, a następnie zaopiniował negatywnie wniosek Mo-Bruk obejmujący zwiększenie ilości przyjmowanych do przetwarzania odpadów niebezpiecznych.

Po zakończeniu kontroli do urzędu marszałkowskiego wpłynął wniosek Mo-Bruk o zmianę zakresu wniosku (rezygnacja ze zwiększania ilości poszczególnych rodzajów odpadów niebezpiecznych, a zwiększenie jedynie łącznej ilości przyjmowanych do przetwarzania odpadów niebezpiecznych). Konieczne stało się zatem przeprowadzenie ponownej kontroli instalacji przez WIOŚ, uwzględniającej nowy zakres wniosku. Kontrola została rozpoczęta, jednakże z uwagi na trwającą sytuację epidemiologiczną, czas jej prowadzenia uległ wydłużeniu.

Zobacz też: Posłanka Lewicy zapowiada kolejne kontrole w zakładzie Mo-BRUK. Co na to spółka?

Co teraz? - Marszałek województwa oczekuje na postanowienie WIOŚ, które zostanie wydane po zakończeniu ponownej kontroli. W przypadku postanowienia negatywnie opiniującego spełnienie wymagań określonych w przepisach ochrony środowiska, nastąpić musi odmowa zmiany pozwolenia zintegrowanego.

Marszałek województwa wystąpił również o opinię dla zmienionego w lutym 2020 wniosku do wójta gminy Korzenna. Termin, w którym wójt może zaopiniować przesłany wniosek, jest jeszcze w toku (został przedłużony ze względu na COVID-19). Po jego upływie, w przypadku niewydania opinii, stanowisko wójta zostanie uznane za pozytywne.

k.kos@sadeczanin.info, fot. SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu