Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
13/09/2016 - 11:00

Węgierska BIS do kosza (?)- inwestor dostarczył niekompletną dokumentację!

Węgierska BIS to droga, która przewija się przez trzecią kadencję nowosądeckiego samorządu. A podstawą uchylenia decyzji środowiskowej w sprawie przebiegu drogi alternatywnej dla drogi krajowej nr 87 są błędy merytoryczne…

O decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, która zapadła 8 września i opóźni realizację przedsięwzięcia przynajmniej na kilkanaście miesięcy pisaliśmy w publikacji Węgierską BIS pokonali "zieloni" z Katowic i „warszawki”

Dziś przedstawiamy jej powody.

W pierwszej kolejności skontaktowaliśmy się z organizacjami ekologicznymi, które oprotestowały przebieg trasy.

- Nasz kolega Krzysztof Rytel stwierdził naruszenia prawa - to wersja, którą usłyszeliśmy w Centrum Zrównoważonego Transportu z Warszawy.

 Górnośląskie Towarzystwo Przyrodnicze im. Andrzeja Czudka mówi z kolei o wadach merytorycznych, ale i tu nikt od ręki nie potrafił podać nam wskazać, jakie to są wady.

Zobacz też: Węgierska Bis bez łącznika przez Wólki, Sądecka Wenecja nadal tylko w planach. Wiele pytań i... pomidor

Rzecznik Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Monika Jakubiak-Rososzczuk jest konkretniejsza:

- Powodem był przede wszystkim niepełny raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, niepełna ocena wpływu na obszary Natura 2000 - na przedmioty ochrony w tych obszarach.

- Inwestor przeniósł analizę wielu istotnych kwestii na etap ponownej oceny, zamiast przeanalizować je na etapie składania wniosku o wydanie decyzji do RDOŚ w Krakowie - podkreśla Jakubiak-Rososzczuk.

Zobacz też: Remont Węgierskiej od czwartku. Roboty nocą i bez objazdów [FILM]

Chodzi o ekrany akustyczne, zakres przedsięwzięcia, sposób budowy mostu, lokalizacja i parametry przejść dla zwierząt, systemy odwodnieniowe.

Co dalej?

- Postępowanie ponownie zatem przeprowadzi RDOŚ w Krakowie. Inwestor będzie musiał uzupełnić braki w raporcie wskazane przez GDOŚ - kwituje rzecznik.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info







Dziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe

PARTNERZY AKCJI