Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
23/03/2020 - 06:20

W Leluchowie zamknęli przejście ze Słowacją i zamarł przygraniczny handel

Z powodu zamkniętej granicy w Leluchowie (gmina Muszyna) zamarł rozwijający się tutaj handel, źródło utrzymania wielu osób. Codzienne sprawunki w przygranicznym, swoistym centrum handlowym robili Słowacy z pobliskiego Čirču. Od 15 marca granicy strzegą Straż Graniczna i wojsko.

Leluchów (gmina Muszyna) jest niewielką wioską. Leży na dawnym szlaku węgierskim, prowadzącym z Małopolski na południe Europy.

Rozkwit wymiany handlowej rozpoczął się od otwarcia Mostu Wyszehradzkiego (6 września 2003 r), wejścia Polski i Słowacji do Unii Europejskiej (1 maja 2004 r.), a przede wszystkim od przystąpienia do układu z Schengen, znoszącego wewnętrzne granice UE, 21 grudnia 2007 r.

W krótkim czasie na granicy powstało centrum handlowe. Na bazarku codzienne sprawunki robili mieszkańcy słowackiego Čirču, po większe zakupy przyjeżdżali nawet Słowacy z miejscowości oddalonych o wiele kilometrów.

Dominują sklepy z artykułami spożywczymi, potraviny. Jednak można dostać tu prawie wszystko. Płody rolne, buty i ubrania, towary przemysłowe, wyroby z drewna. Powstał nawet sklep motoryzacyjny.

Leluchów położony jest w dolinie potoku Smerczek. Miejscowość zamieszkała była w większości przez Łemków. Na wzgórzu znajduje się drewniana cerkiew pw. św. Dymitra, zbudowana w 1861 r. w typie zachodnio-łemkowskim.

(MK) fot. aut.

W Leluchowie przez zamknięte przejście ze Słowacją, zamarł przygraniczny handel
Z powodu zamkniętej granicy w Leluchowie (gmina Muszyna) zamarł rozwijający się przygraniczny handel, źródło utrzymania wielu osób. Codzienne sprawunki w przygranicznym, swoistym centrum handlowym robili Słowacy z pobliskiego Čirču. Teraz granic strzegą: Straż Graniczna i wojsko.


Dziękujemy za przesłanie błędu